Peking politikai megoldást sürget

Sok pénzt rakott Kína Líbiába

Egysoros közleményében a pekingi külügyminisztérium szóvivője tudatta: Kínában kezd tárgyalásokat a líbiai külügyminiszter.

2011.06.07 10:50MTI

Abdul-Ati al-Obeidi keddtől csütörtökig tartózkodik majd Kínában - jelentette be Hung Lej (Hong Lei), aki a múlt pénteken ugyancsak rendkívül szűkszavú nyilatkozatában megerősítette, hogy a katari kínai nagykövet nemrégiben találkozott a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) elnökével, Musztafa Abdel-Dzsalíllal.
   
A kínai diplomáciai aktivitás fokozódását jelzi, hogy szintén a napokban Egyiptomban dolgozó kínai diplomaták Bengáziba utaztak, ahol tanulmányozták a humanitárius helyzetet, s találkoztak az ÁNT vezetőjével. Erről szintén Hung számolt be hétfőn.
   
A Magyarországon tartózkodó kínai külügyminiszter a Hszinhua hírügynökség híre szerint még vasárnap Budapestről felhívta dél-afrikai kollégáját, akivel egyetértett abban, hogy "a líbiai kérdést politikai úton, párbeszéddel kell megoldani".
   
Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsában Oroszországgal, valamint Brazíliával, Németországgal és Indiával együtt tartózkodott a Líbia feletti légtérzárról rendelkező határozat szavazásakor, tehát a BT állandó tagjaként nem élt a vétójogával.
   
A kínai vezetés később többször is kifejezte csalódottságát és aggodalmát a koalíciós erők támadásai miatt; a külügyi szóvivői megnyilatkozásokból az érződött ki, hogy Peking szerint a világszervezet a polgári személyek védelmére, s nem a jelenleg folyó hadműveletekre, a líbiai ellenzék katonai támogatására adott felhatalmazást.
   
"Minden alkalom, amikor katonai eszközöket használnak válságok kezelésére, csapás az Egyesült Nemzetek Alapokmányára és a nemzetközi kapcsolatok szabályaira" - volt olvasható a Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) vezető pártlap e témában íródott kommentárjában.
   
Kínai vállalatok mintegy ötven nagy projektbe 18,8 milliárd dollár értékben fektettek be Líbiában. A belpolitikai helyzet destabilizálódása kezdetén Peking több mint 35 ezer kínai dolgozót evakuált az olajban gazdag észak-afrikai országból.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.