Washington közbelép?
Iráni atomfegyver fenyeget: ki állítja meg?
A Rand Corporation politikai kutatóintézet kedden nyilvánosságra hozott tanulmányában megállapítja: Irán javában dolgozik atomfegyver kifejlesztésén, ezért az Egyesült Államoknak arra kellene törekednie, hogy eltérítse ettől, mielőtt még késő lenne.
2011.06.07 10:18MTIHa Washingtonnak nem sikerülnie eltántorítania Iránt az atomfegyver birtoklásától, akkor később már mint atomhatalommal szemben kell kialakítania elrettentő stratégiát. "Még van idő lebeszélni Iránt arról, hogy atomprogramját fegyvergyártásra használja fel" - szögezi le Alireza Nader, aki az egyik szerzője az "Irán nukleáris jövője súlyos politikai kérdés az Egyesült Államok számára" című tanulmánynak.
"Irán nemzetbiztonsági érdekei - vagyis a rezsim fennmaradása, a szülőföld védelmezése, a rezsim regionális befolyásának kiterjesztése - valószínűleg nem fognak változni" - mondta Lynn E. Davis, a tanulmány másik szerzője és egyben a nonprofit szervezet vezető elemzője. Az Egyesült Államok számára az jelenti a kihívást, hogyan lesz képes befolyást gyakorolni Teherán érdekeinek érvényesítésére, mivel ezek támaszthatják alá az atomfegyver birtoklását célzó törekvéseket.
A tanulmány három politikai lehetőséget nevez meg, hogyan lehetne Iránt eltéríteni nukleáris fegyverek kifejlesztésétől. A dokumentum elsőként említi a gazdasági szankciók széleskörű alkalmazását, beleértve az iráni Forradalmi Gárdához köthető bankokat és vállalatokat sújtó megszorításokat.
Katonai nyomásgyakorlás keretén belül támadást lehet intézni továbbá Irán nukleáris létesítményei ellen, a regionális rakétavédelmi rendszerek párhuzamos fejlesztésével. Mindazonáltal az amerikai katonai fenyegetés csökkentésével és a gazdasági szankciók enyhítésével is ösztönözni lehetne Teheránt arra, hogy lemondjon az atomfegyverről - olvasható a tanulmányban.
A kutatók elismerik ugyanakkor, hogy a fenti ösztönzők kétélű fegyverként működnek: jutalmazzák Irán hajthatatlanságát, egyúttal rossz üzenetet küldenek a többi lehetséges atomhatalomnak. A tanulmány arra is rámutat, hogy az említett ösztönzők politikailag népszerűtlenek az Egyesült Államokban.
"Washingtonnak döntenie kell annak érdekében, hogy egyértelmű jelzéseket küldjön az iráni vezetésnek, illetve hogy megszerezze közel-keleti partnerei támogatását is. A döntés égetően fontos abból a szempontból is, hogy a kormány megnyerje az amerikai nép és a kongresszus támogatását " - tette hozzá Davis.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06