Washington közbelép?
Iráni atomfegyver fenyeget: ki állítja meg?
A Rand Corporation politikai kutatóintézet kedden nyilvánosságra hozott tanulmányában megállapítja: Irán javában dolgozik atomfegyver kifejlesztésén, ezért az Egyesült Államoknak arra kellene törekednie, hogy eltérítse ettől, mielőtt még késő lenne.
2011.06.07 10:18MTIHa Washingtonnak nem sikerülnie eltántorítania Iránt az atomfegyver birtoklásától, akkor később már mint atomhatalommal szemben kell kialakítania elrettentő stratégiát. "Még van idő lebeszélni Iránt arról, hogy atomprogramját fegyvergyártásra használja fel" - szögezi le Alireza Nader, aki az egyik szerzője az "Irán nukleáris jövője súlyos politikai kérdés az Egyesült Államok számára" című tanulmánynak.
"Irán nemzetbiztonsági érdekei - vagyis a rezsim fennmaradása, a szülőföld védelmezése, a rezsim regionális befolyásának kiterjesztése - valószínűleg nem fognak változni" - mondta Lynn E. Davis, a tanulmány másik szerzője és egyben a nonprofit szervezet vezető elemzője. Az Egyesült Államok számára az jelenti a kihívást, hogyan lesz képes befolyást gyakorolni Teherán érdekeinek érvényesítésére, mivel ezek támaszthatják alá az atomfegyver birtoklását célzó törekvéseket.
A tanulmány három politikai lehetőséget nevez meg, hogyan lehetne Iránt eltéríteni nukleáris fegyverek kifejlesztésétől. A dokumentum elsőként említi a gazdasági szankciók széleskörű alkalmazását, beleértve az iráni Forradalmi Gárdához köthető bankokat és vállalatokat sújtó megszorításokat.
Katonai nyomásgyakorlás keretén belül támadást lehet intézni továbbá Irán nukleáris létesítményei ellen, a regionális rakétavédelmi rendszerek párhuzamos fejlesztésével. Mindazonáltal az amerikai katonai fenyegetés csökkentésével és a gazdasági szankciók enyhítésével is ösztönözni lehetne Teheránt arra, hogy lemondjon az atomfegyverről - olvasható a tanulmányban.
A kutatók elismerik ugyanakkor, hogy a fenti ösztönzők kétélű fegyverként működnek: jutalmazzák Irán hajthatatlanságát, egyúttal rossz üzenetet küldenek a többi lehetséges atomhatalomnak. A tanulmány arra is rámutat, hogy az említett ösztönzők politikailag népszerűtlenek az Egyesült Államokban.
"Washingtonnak döntenie kell annak érdekében, hogy egyértelmű jelzéseket küldjön az iráni vezetésnek, illetve hogy megszerezze közel-keleti partnerei támogatását is. A döntés égetően fontos abból a szempontból is, hogy a kormány megnyerje az amerikai nép és a kongresszus támogatását " - tette hozzá Davis.