Bush szerint Moszkvának nem kell félnie
Juscsenko bizakodó a NATO-csúcs előtt
Viktor Juscsenko ukrán államfő biztosra veszi, hogy országa "pozitív jelzést" kap a szervezet szerdán kezdődő bukaresti csúcstalálkozóján és hivatalosan felkérik: csatlakozzon a NATO Tagsági Akciótervéhez (MAP).
2008.04.01 13:26MTIJuscsenko erről Kijevben, a George Bush amerikai elnökkel közösen tartott sajtóértekezletén beszélt kedden. Arra az újságírói kérdésre, hogy milyen lépéseket tesz Ukrajna, ha most nem csatlakozhat a NATO-tagság "előszobájának" tekintett akciótervhez, az elnök azt válaszolta: "Nincs semmilyen -ha-. Győzni fogunk." Bush közölte: támogatja, hogy Ukrajna és Grúzia hivatalosan tagjelöltté váljon az észak-atlanti szervezet romániai csúcstalálkozóján.
"Azzal a céllal megyek Bukarestbe, hogy Ukrajnának és Grúziának megszavazzuk a MAP-ot" - mondta az amerikai elnök. A NATO-tagok megosztottak a két ország meghívásának ügyében, Oroszország pedig hevesen ellenzi a meghívást. "Oroszországnak nem lesz vétójoga azzal kapcsolatban, ami Bukarestben történik", hogy a szervezet hivatalos tagjelöltjévé válik-e a két szóban forgó ország, mindazonáltal Moszkvának nem kell félnie amiatt, hogy Ukrajna közelebb kerül a szervezethez - tette hozzá. Óva intette Oroszországot attól, hogy "mély válság" alakuljon ki Moszkva és Kijev között ukrán NATO-csatlakozás esetén.
Bush dicsérte Ukrajnát demokratikus és katonai reformjaiért, és megjegyezte, hogy az egyetlen NATO-n kívüli ország, amely a szövetség minden misszióját segíti. Ismét kijelentette, hogy a szervezetnek érdeke Ukrajna felvétele. Arra a kérdésre válaszolva, hogy az Egyesült Államok tárgyal-e olyan lehetőségről, amely szerint Ukrajna és Grúzia nem csatlakozhat a NATO-hoz, viszont Oroszország cserébe nem ellenzi tovább az amerikai rakétapajzs egyes elemeinek közép-európai telepítését, Bush leszögezte: "Nem lesz alku".
Arra a kérdésre reagálva, hogy ezzel kapcsolatban lehetséges-e a megállapodás ő és Vlagyimir Putyin orosz elnök között hét végi szocsi találkozójukon, Bush azt mondta: "Meglátjuk, hogy lesz-e megállapodás. Teljesen nyilvánvaló: van még tennivaló Oroszország meggyőzésével kapcsolatban, annak elfogadtatásában, hogy a rakétapajzs nem ellene irányul". A posztjáról leköszönő Putyinról azt mondta: "Nyolc évig dolgoztam vele. Érdekes volt a kapcsolatunk. Kedvelem őt. Erős vezetője volt Oroszországnak."
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06