Horvátország felvétele biztosnak tűnik
Horvátország, Macedónia és Albánia felvételéről dönt a NATO Bukarestben
A NATO az április 2. és 4. között Bukarestben tartandó csúcstalálkozóján határoz arról, hogy felvegye-e Horvátországot, Macedóniát és Albániát a szervezet tagjai közé.
2008.03.31 13:51MTIHorvátország meghívása biztosnak tűnik néhány nappal a találkozó előtt. Zágráb sikerrel átalakította az ország katonai struktúráit, hogy azok messzemenően megfeleljenek az észak-atlanti szervezet előírásainak. Ezenkívül az európai integráció tekintetében is Horvátország a legfelkészültebb tagjelölt. Macedónia felvételét csak a Görögországgal fennálló névvita akadályozhatja meg.
Athén, - mivel Görögországnak van egy Macedónia nevű tartománya - nem akarja elfogadni, hogy az új tagországot Macedónia néven vegyék fel a szervezetbe, mert attól tart, hogy így Szkopje igényt tarthatna az azonos nevű, észak-görögországi tartományra. Az ENSZ 1993-ban ideiglenesen Macedónia, Volt Jugoszláv Köztársaság, angol rövidítéssel FYROM néven vette fel soraiba az országot.
A két fél között az ENSZ védnöksége alatt folyó tárgyalások mindeddig nem vezettek eredményre a névhasználat vitájában. A három, NATO-tagságra pályázó ország közül Albániának volt a legtöbb gondja a katonai szervezet követelményeinek teljesítésével. Ennek ellenére biztos, hogy Albánia is felvételt nyer, ha Horvátországot és Macedóniát meghívják a szervezetbe. Ha azonban a névvita miatt meghiúsul Macedónia felvétele, elképzelhető, hogy Albániának is várnia kell még a tagságra.
A NATO a bukaresti csúcstalálkozón nyilatkozik majd arról is, hogy felajánlja-e a részvételt Ukrajnának és Grúziának a NATO-tagság első lépésének számító tagsági akciótervben (MAP). Az Egyesült Államok, Kanada és a NATO-tagságot már elnyert kelet-közép-európai országok többsége támogatja az ukrán tagság perspektívájának megnyitását. Németország, Franciaország, Olaszország, Hollandia és néhány más nyugat-európai állam azonban ellene van, arra hivatkozva, hogy az ukrán lakosság közel fele ellenzi, és csak 25 százaléka támogatja az ország csatlakozását.
Grúzia csatlakozása a MAP-hoz hasonlóan megosztja a NATO tagállamait. A grúz partnerség ellenzői elsősorban az Abházia és Dél-Oszétia szakadár tartományok megoldatlan helyzetét tartják aggasztónak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06