A Greenpeace üdvözli az EP fellépését
Kiáll Európa a génszennyezés ellen?
A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet közleményben méltatta szerdán a GMO-ügyben tett jelentős előrelépést a valós nemzeti önrendelkezéshez vezető úton, amikor a génmódosított növények termesztésének tagállami tilalmáról szóló javaslat fontos támogatást kapott az Európai Parlament környezetvédelemi, egészségügyi, élelmiszerbiztonsági bizottságától.
2011.04.13 15:04MTIA Greenpace felidézi a szakbizottság döntését, miszerint a tagállamok egyöntetű 2008-as felszólításának megfelelően az Európai Bizottság szigorítsa meg a génmanipulált élőlények engedélyeztetési eljárását; minden tagállam kötelező érvénnyel lépjen fel a génszennyezés megakadályozásáért, ha pedig ez a fellépés nem hatásos, akkor a bizottsági szavazás értelmében a nem hatásosan fellépő kormánynak meg kell fizetnie a génszennyezés által okozott károkat.
A testület döntött arról is, hogy a biotechnológiai cégeknek kötelező érvénnyel biztosítania kell a GM-növények kockázatait vizsgáló független kutatásokhoz a szükséges szaporítóanyagot. Kimondta emellett, hogy ellenzi a vetőmagok túl laza címkézési szabályozását, mely lehetőséget hagy a vetőmagok génszennyezésére.
Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse kijelentette, hogy Magyarország számára környezetvédelmi, egészségügyi, gazdasági okokból is fontos a GMO-mentes státusz megtartása.
Hozzátette: annak ellenére, hogy az európai lakosság döntő többsége ellenzi a génmódosított növények és élelmiszerek forgalmazását, az elmúlt 10 évben a Bizottság újabb és újabb GM-fajtákat engedélyezett élelmiszerként, vetésre vagy takarmányként.
Az uniós GMO-engedélyezési eljárás több sebből vérzik és a Bizottság évek óta halogatja ennek alapos és megnyugtató reformját. Ezért nagyon fontos, hogy a tagállamok jogilag szilárd alapokon álló lehetőséghez jussanak a GMO-k nemzeti betiltását illetően - mondta még azzal, hogy a szakbizottsági szavazás nagyon bíztató az Európai Parlament június 7-i plenáris ülése előtt, ahol az összes képviselő szavaz majd a GMO-jogszabályról.
Az EU soros elnökségét adó magyar kormánynak is figyelembe kell venni a szavazás kimenetelét és annak mentén aktívan fellépni a GMO-k visszaszorításáért - közölte Tömöri Balázs.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06