A Greenpeace üdvözli az EP fellépését

Kiáll Európa a génszennyezés ellen?

A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet közleményben méltatta szerdán a GMO-ügyben tett jelentős előrelépést a valós nemzeti önrendelkezéshez vezető úton, amikor a génmódosított növények termesztésének tagállami tilalmáról szóló javaslat fontos támogatást kapott az Európai Parlament környezetvédelemi, egészségügyi, élelmiszerbiztonsági bizottságától.

2011.04.13 15:04MTI

A Greenpace felidézi a szakbizottság döntését, miszerint a tagállamok egyöntetű 2008-as felszólításának megfelelően az Európai Bizottság szigorítsa meg a génmanipulált élőlények engedélyeztetési eljárását; minden tagállam kötelező érvénnyel lépjen fel a génszennyezés megakadályozásáért, ha pedig ez a fellépés nem hatásos, akkor a bizottsági szavazás értelmében a nem hatásosan fellépő kormánynak meg kell fizetnie a génszennyezés által okozott károkat.
   
A testület döntött arról is, hogy a biotechnológiai cégeknek kötelező érvénnyel biztosítania kell a GM-növények kockázatait vizsgáló független kutatásokhoz a szükséges szaporítóanyagot. Kimondta emellett, hogy ellenzi a vetőmagok túl laza címkézési szabályozását, mely lehetőséget hagy a vetőmagok génszennyezésére.
   
Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse kijelentette, hogy Magyarország számára környezetvédelmi, egészségügyi, gazdasági okokból is fontos a GMO-mentes státusz megtartása.
   
Hozzátette: annak ellenére, hogy az európai lakosság döntő többsége ellenzi a génmódosított növények és élelmiszerek forgalmazását, az elmúlt 10 évben a Bizottság újabb és újabb GM-fajtákat engedélyezett élelmiszerként, vetésre vagy takarmányként.
   
Az uniós GMO-engedélyezési eljárás több sebből vérzik és a Bizottság évek óta halogatja ennek alapos és megnyugtató reformját. Ezért  nagyon fontos, hogy a tagállamok jogilag szilárd alapokon álló lehetőséghez jussanak a GMO-k nemzeti betiltását illetően - mondta még azzal, hogy a szakbizottsági szavazás nagyon bíztató az Európai Parlament június 7-i plenáris ülése előtt, ahol az összes képviselő szavaz majd a GMO-jogszabályról.
   
Az EU soros elnökségét adó magyar kormánynak is figyelembe kell venni a szavazás kimenetelét és annak mentén aktívan fellépni a GMO-k visszaszorításáért - közölte Tömöri Balázs.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.