A cél a kollektív jogok érvényesítése
Az RMDSZ "új korszaka"
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) új elnökének, Kelemen Hunornak a megválasztásával a romániai magyar szervezet életében nyílt "új korszakról" ír a romániai magyar sajtó.
2011.03.01 12:15MTIA Bukarestben szerkesztett Új Magyar Szó (ÚMSZ) című napilap felidézi Kelemen megválasztása után adott nyilatkozatát, miszerint mindvégig a szeme előtt lebegő cél a 2012-es romániai választásokra való felkészülés lesz. A szerző szerint az RMDSZ létértelme romániai magyar érdekvédelmi szervezetként a kisebbségi jogok érvényesítése. "Ha a kormányzati szerep kisebbségi jogok elérésére ad kilátást, viszont veszélyezteti a parlamenti jelenlétet, meg kell gondolni, hogy megéri-e az eredmény a nagy kockázatot" - véli a szerző, aki szerint az RMDSZ kisebbségi jogérvényesítésének nem használ, ha a szövetség esetleg kiesik a parlamentből.
Ugyanebben a lapban Bíró Béla romániai magyar politológus kifejti, hogy bár a román közvéleményt továbbra is keresztül-kasul átszövik a kisebbségellenes előítéletek, a többségi közvélemény irányítói és a politikusok zöme már túlléptek rajtuk, így a magyarellenes gyanakvás helyébe fokozatosan a bizalom, sőt a rokonszenv került. Éppen ezért a magyar érdekvédelmi szövetséget - folytatja a szerző - többé már nem tarthatja össze a román nacionalizmussal szembeni küzdelem, a puszta dac. A romániai magyar politikai közösséget a jövőben nem főként valami ellen, hanem valamiért lehet csak mozgósítani. Valamiért, ami részben a magyarság sajátos érdeke - írja a politológus -, de részben a románsággal közös állampolgári érdek, ami nem egyéb, mint maga a demokrácia - olvasható az ÚMSZ-ben.
A Krónika című napilap szerint az RMDSZ hétvégi kongresszusán a felszólaló küldöttek túlnyomó többsége dicshimnuszokat zengett a leköszönő elnökről, Markó Béláról, és a neve által fémjelzett "korszakról", valamint a szövetség irányvonaláról. A lap szerint azonban tévedés azt hinni, hogy a kongresszusi küldöttek ne lennének tisztában a szövetség eddigi hibáival. Csakhogy a múltbeli tévedésekre, az új vezető rátermettségével kapcsolatos aggályokra nagyon kevesen mertek rámutatni a szónoki pulpitusról, a bátrabbak inkább a folyosói háttérbeszélgetések alkalmával merészkedtek idáig - írja a szerző.
Az ő nagy dilemmájuk - magyarázza a Krónika cikkírója - az, hogy Kelemen Hunor, elődjéhez hasonlóan, képes lesz-e erős kézzel összefogni a szervezetet úgy, hogy közben van füle meghallani a kritikákat is. A cikkíró szerint a következő hónapokban nagyjából elválik, hogy Kelemen tud-e lendíteni az RMDSZ és a Fidesz kapcsolatán. Ugyanebben az időszakban dől el, mennyire őszinte Kelemen Hunornak a többi erdélyi magyar szervezet felé kinyújtott jobbja, hogy tartalommal kívánja-e megtölteni a kikerülhetetlen párbeszédet, vagy csak mímelni próbálja azt - olvasható a Krónikában.
A Háromszék című napilap újságírója Markó Bélának azt a megállapítását idézi, miszerint az RMDSZ volt elnöke azért nem vállalt újabb mandátumot, mert érzett egy korszakhatárt. Vagyis a nyelvi, anyanyelvi, oktatási jogok kerete már megvan a romániai magyarságnak, a következő időszaknak a kollektív jogokért folytatott küzdelemről kell szólnia.