"Ott leszünk, számíthattok ránk"

RMDSZ: a magyaroknak egységesen kell fellépniük a szlovákiai nyelvtörvény ellen

A magyar nemzetnek egységesen kell fellépnie a szlovákiai nyelvtörvény bevezetése ellen, mert a jogszabály veszélyes precedenst teremt az EU tagállamaiban élő nemzeti kisebbségek joggyakorlása tekintetében - mondta Winkler Gyula, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) európai parlamenti képviselője.

2009.08.02 17:36MTI

A hétvégén Nagyváradon ülésezett az RMDSZ Bihar megyei választmánya. A rendkívüli ülésen részt vett meghívottként a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának (MKP) küldöttsége. A megbeszélésen Winkler aggodalmát fejezte ki a nyelvtörvény miatt, amely - mint mondta - jelentősen csökkenti a kisebbségek jogait. Winkler szerint az EU-ban nem lenne szabad a nemzeti és az etnikai kisebbségvédelmet a nyelvi vagy szexuális kisebbségek érdekvédelmével azonos keretbe szorítani.

Szerinte az európai politikusok nem ellenzik az etnikai és nemzeti kisebbségvédelmet, hanem csak egyszerűen nem értik, nem érzik a kettő között a különbséget. Winkler valamennyi Kárpát-medencei magyar közösséget képviselő szervezetet arra buzdított, hogy összehangoltan és szolidárisan lépjen fel a nyelvtörvény ellen.

A tanácskozáson elfogadtak egy állásfoglalást, amelyben a résztvevők kérik a szlovákiai parlamentet, hogy vonja vissza a nyelvhasználatról szóló törvény diszkriminatív előírásait. Az ülésen jelen lévők felkérték a magyar európai parlamenti képviselőket, hogy az állásfoglalást juttassák el az Európai Parlament és az Európa Tanács vezetőihez.

Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke hangsúlyozta, hogy a romániai magyarság érdekvédelmi szervezete szolidáris a felvidéki magyarokkal. "Ott leszünk, számíthattok ránk" - mondta Kelemen utalva arra, hogy az RMDSZ képviselői meg fognak jelenni a szeptember 1-jére tervezett dunaszerdahelyi tiltakozó nagygyűlésen.

Rámutatott: a nyelvtörvény bizonyítéka annak, hogyan semmisíthetőek meg egyetlen intézkedéssel a határon túli magyar közösségek hosszú és ádáz küzdelemmel kivívott jogai. Szerinte a jogszabály "öt-tíz éves visszalépést jelent a kisebbségi jogok és a békés együttélés terén".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.