Több ezren Mubarak ellen
Egyiptom: elemzők katonai hatalomátvételt sem zárnak ki
A két hete tartó kairói tiltakozásban részt vevők hétfőn sem voltak hajlandók elhagyni a városközpontban lévő Tahrír teret. A kormányváltás folyamata "zűrös" lesz, sőt még mindig nem zárható ki, hogy végül a hadsereg veszi át a hatalmat.
2011.02.07 17:09MTIA demonstrálók a jelek szerint hosszabb időre akarnak berendezkedni a téren, ahol megjelentek az élelmiszerárusok, utcai zenészek és versfelolvasók. Az egyiptomi főváros többi részén az élet kezd visszatérni a normális kerékvágásba. A hatóságok hétfőn a kijárási tilalmat is tovább mérsékelték, s az már csak este nyolctól reggel hatig tart. Bár az iskolák továbbra is zárva vannak, több üzlet és bank kinyitott.
Alexandriában, az ország második legnagyobb városában hétfőre csökkent az utcai demonstrációban részt vevők száma, de hírek szerint kedden és csütörtökön nagyobb tüntetés készül.
Az egyiptomi kormány ígéretet tett rá, hogy vizsgálatot indít a hivatali korrupció ügyében. Ennek részeként kedden kihallgatják Zohair Garana volt idegenforgalmi minisztert, valamint a lakásügyi és a külkereskedelmi tárca korábbi vezetőjét.
A MENA hírügynökség jelentése szerint az egyiptomi főügyész megtiltotta Habíb el-Adli korábbi belügyminiszternek, hogy elhagyja az országot, és zároltatta a bankszámláját.

Ugyancsak a hírügynökség jelentette, hogy Hoszni Mubarak elnök utasította a parlamentet és a legfelsőbb fellebbviteli bíróságot azoknak az alsóbb szintű bírósági ítéleteknek a felülvizsgálatára, amelyek több száz kormánypárti parlamenti képviselőtől elvették a mandátumát a kampányban és s szavazásban tapasztalt rendellenességek miatt, ám amelyeket a választást lebonyolító tisztviselők nem vettek figyelembe.
A tavalyi választáson a kormányzó Nemzeti Demokrata Párt az 518 parlamenti hely több mint 83 százalékát szerezte meg. Ha végrehajtják a bírósági ítéleteket, s a szabálytalankodó képviselőket megfosztják mandátumuktól, sor kerülhet a parlament feloszlatására és új választások kiírására.
Londoni elemzők katonai hatalomátvételt sem zárnak ki
A feszültség viszonylagos enyhülésének jeleit és a hadsereg semleges magatartását emelik ki Egyiptommal foglalkozó legújabb helyzetértékeléseikben londoni stratégiai elemzők, ám a nagy citybeli cégek szakértői szerint továbbra is valószínű, hogy a kormányváltás folyamata "zűrös" lesz, sőt még mindig nem zárható ki, hogy végül a hadsereg veszi át a hatalmat.
A szakértők egyöntetűen hangsúlyozzák annak lehetőségét is, hogy a betiltott, de létében megtűrt radikális iszlám szervezet, a Muzulmán Testvériség akár jelentős szerephez is juthat a jövőbeni fejlemények alakításában.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemző részlegének geopolitikai szakértői a következő hónapokra kidolgozott alapeseti forgatókönyvükben azt valószínűsítik, hogy a tüntetők nyomása tovább erősödik, Hoszni Mubarak elnök végül távozik, és Omar Szuleimán, a nemrég kinevezett alelnök kerül az ország élére ideiglenes államfőként.
A JP Morgan e forgatókönyve szerint ezután nemzeti egységkormány alakulna egyes ellenzéki erők bevonásával, és az átmeneti időszakban törvénykezési reformok kezdődnek, beleértve az alkotmánymódosítást, a parlamentet ugyanakkor nem oszlatnák fel. Ennek a forgatókönyvnek a megvalósulása esetén nem történne jelentősebb változás Egyiptom regionális és nemzetközi kapcsolatrendszerében.
A JP Morgan londoni szakértői által a lehetséges fejleményekre kidolgozott másik forgatókönyvben ugyanakkor katonai hatalomátvétel szerepel, amelynek nyomán a hadsereg alakítana kormányt katonatisztek részvételével az átmeneti időszakra.
A választásokat ezek után "korlátozások jellemezte feltételek" közepette tartanák, és ennek eredményeként a rendszerváltás is korlátozott mértékű lenne. A ház harmadik forgatókönyve a tiltakozás intenzitásának erősödését, emellett a tüntetők és Mubarak-párti csoportok újabb összecsapásait feltételezi.
Az elhúzódó tiltakozások komoly politikai és gazdasági instabilitást eredményeznének, és ennek következtében a rezsim végül összeomolhat. E forgatókönyv szerint ezután új választásokat tartanának, amelyek eredményeként a Muzulmán Testvériség válna az ország fő politikai erejévé.
Egy ilyen hatalmi váltás "drámai változásokat" idézne elő a hazai és a nemzetközi politikában - áll a JP Morgan londoni elemzésében.
A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport hétfői összeállításában ugyanakkor azt emeli ki, hogy a jelek szerint kezd fokozatosan helyreállni a stabilitás és a biztonság Egyiptomban a tiltakozók és a Mubarak-párti ellentüntetők múlt hét eleji heves összecsapásai után, és az egyiptomi hadsereg megerősítette semleges álláspontját.
A cég szerint azonban a kormány és az ellenzék között az elmúlt napokban lezajlott megbeszélések, valamint az ellenzéken belül tapasztalható folyamatok arra vallanak, hogy a politikai átmenet jó eséllyel "elhúzódó és zűrzavaros" lesz.
Az ellenzék megosztott, az ellenzéki csoportok koalíciói "képlékenyek", különösen abban az esetben, amikor a "képbe a Muzulmán Testvériség is bekerül". Sok ellenzéki csoport mindazonáltal osztja azt az álláspontot, hogy a jelenlegi egyiptomi kormány és a tárgyalásokkal megbízott alelnök ugyanazt a rezsimet képviseli, és a tüntetők épp e rezsim törvényességét kérdőjelezik meg - áll a Barclays Capital hétfői londoni elemzésében.
A ház szerint mindent egybevetve hosszas egyeztetési időszakra kell számítani, mielőtt az ellenzéki csoportok közös álláspontra jutnak a "hogyan tovább" kérdésében.
Ezt az időszakot a Muzulmán Testvériség arra használhatja fel, hogy konszolidálja helyzetét az ellenzéken belül, és akár jelentős szerephez is juthat az átmeneti periódus fejleményeinek alakításában - jósolták hétfőn a Barclays Capital stratégiai elemzői.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni szakelemzői is annak a véleményüknek adtak hangot hétfői elemzésükben, hogy jóllehet a helyzet normalizálódásának egyre több jele mutatkozik Egyiptomban, a legutóbbi fejlemények azonban egyértelműen "hosszú és potenciálisan szeszélyes" politikai átmenet kezdetét jelzik, "kiszámíthatatlan következményekkel".
A kormányoldal eddig nem mutatta egyértelmű jelét, hogy hajlandó lenne saját hatalmi bázisának bármilyen érdemi gyengítésére, és a kormány, valamint az ellenzéki csoportok nézetkülönbségei változatlanul jelentősek, így "irreális" lenne a politikai válság küszöbönálló megoldását várni.
"Jó hír" azonban, hogy a kormány és az ellenzék felvette a kapcsolatot, és számos - általában prominens üzletemberek vezette - civil szervezet dolgozik valamilyen életképes megoldás felvázolásán. Mindemellett - az Egyesült Államok és az EU vezetésével - a nemzetközi közösség is erőteljesen bekapcsolódott a fejleményekbe. Így nem elképzelhetetlen, hogy a kezdeményezések együtt végül "elérnek egy olyan kritikus tömeget", amelynek révén formát ölthet egy kivitelezhető kompromisszum - fogalmaznak hétfői esélylatolgatásukban a Goldman Sachs londoni szakelemzői.

Katonai ügyészi vizsgálat a volt belügyminiszter felelősségéről
Katonai ügyészi vizsgálat indult Egyiptomban annak megállapítására, hogy milyen felelősség terheli a volt belügyminisztert a közrend felbomlásáért - került nyilvánosságra hétfőn Kairóban.
Biztonsági források szerint Habíb el-Adli vasárnap került az ügyészek elé, akik vádat emelhetnek ellene amiatt, hogy a január 28-i nagy tüntetés és összecsapások után napokra eltűntek az utcákról a rendfenntartó erők, hogy tűzparancsot adott ki a tüntetők ellen, és hogy elítéltek megszökését hagyta a börtönökből. A 28-a pénteki nagy tüntetés miatt megbukott a kormány, Kairó utcáin pedig törvénytelen időszak következett be.
Az új kormány lépéseket tett a felelősök kilétének megállapítására, s ennek keretében több miniszter is szorult helyzetbe került. Ahmed Magrabi korábbi lakásügyi miniszternek hétfőn kellett megjelennie az ügyészségen, ahol közpénzek elherdálásával gyanúsítják. Vizsgálat alá kerültek más miniszterek és üzletemberek is. Hétfőn megtartotta első teljes ülését az új kormány. Az állami hírügynökség jelentése szerint elemezték az ország helyzetét, és áttekintették a biztonság és a stabilitás helyreállítására, a gazdaság működésének beindítására tett intézkedéseket.
Az ülés elején egyperces csönddel emlékeztek meg a tüntetések halálos áldozatairól.
A nyomozás megállapította, hogy szándékos robbantás okozott tüzet szombaton földgázvezetéken a Sínai-félsziget északi részén, közel a Gázai övezethez. Négy álarcos fegyveres megrohamozott egy terminált, foglyul ejtette az őröket, és távirányítással felrobbantotta a vezetéket - közölte hétfőn a vizsgálóbíró. Az állami televízió már aznap azt jelentette, hogy "szabotőrök kihasználták a biztonsági helyzetet, és felrobbantották a vezetéket".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06