Amerika nem akar diktálni Egyiptomnak
Obama Mubarakról: "Csak ő tudja, mit akar"
Barack Obama biztos abban, hogy egy szabályozottan végbemenő politikai átmenet egy olyan kormányt fog eredményezni Egyiptomban, amely továbbra is az Egyesült Államok partnere marad, de az arab ország már soha nem lesz az, ami eddig volt.
2011.02.07 07:15MTIA Hoszni Mubarak egyiptomi elnök legszervezettebb ellenzékének számító, betiltott Muzulmán Testvériség mozgalom ideológiájának van Amerika-ellenes beütése, de a mozgalomnak nincs többségi támogatottsága, nem fog jelentős szerepet kapni az új kormányban.
"Fontos, hogy ne azt mondjuk: csak két lehetőség van, vagy a Muzulmán Testvériség, vagy az elnyomott egyiptomi nép" - jelentette ki. "Én egy széles társadalmi bázisra épülő kormányt tartanék jónak Egyiptomban" - mondta az amerikai elnök a Fox News tévécsatornának nyilatkozva vasárnap este.
Nem kívánt találgatásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy Mubarak mikor mond le. "Csak ő tudja, mit akar. Az Egyesült Államok nem diktálhat, nem erőszakoskodhat, de azt megtehetjük, hogy azt mondjuk neki: elérkezett a változtatások ideje az ön országában. Mubarak pedig már eldöntötte, hogy nem jelölteti magát újra".
Két héttel az egyiptomi zavargások kirobbanása után az Egyesült Államok, amelynek Mubarak csaknem 30 éven át kulcsszövetségese volt a régióban, még mindig tartózkodik attól, hogy nyíltan felszólítsa őt a távozásra, mint ahogy attól is, hogy egyértelműen a tüntetők oldalára álljon.

Mubarak távozását sürgetik az emberek Egyiptomban
Az egyiptomi ellenzéki csoportok vasárnap este „pozitívnak” minősítették a hatalom képviselőivel az ország jövőjéről folytatott - mindeddig egyedülálló - tárgyalásaikat. Ugyanakkor úgy vélekedtek: azok nem teljesítették azt az igényüket, hogy teljes körű politikai átalakulás menjen végbe.
Az ellenzék egyik vezéralakjának számító, Nobel-békedíjas Mohamed el-Baradei megbízottja, Musztafa Naggar a tárgyalást összességében pozitívnak értékelte, de kijelentette, hogy ez még csak a kezdet volt. Elmondta, hogy teljes demokratikus átalakítást kértek az alelnöktől, nem részleges reformokat. Omar Szuleimán alelnök erre azt válaszolta, hogy a demokratikus átalakításának szakaszai vannak, de egyben megerősítette: a békés átmenet elkötelezett híve.
„Az emberek azt akarják, hogy az elnök mondjon le. A tiltakozás folytatódik, mert nincsenek garanciák, és a fő követelések nem teljesültek” - jelentette ki Naggar.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06