Tűzharcok, nem nyugvó kedélyek
Puskaropogástól hangos a kormányalakítás Tunéziában
A tunéziai pártok tárgyalásokat kezdtek a nemzeti egységkormány megalakításáról, de a megbeszéléseket utcai tűzharc zavarta meg.
2011.01.17 08:18MTISzórványos lövöldözés volt másutt is a fővárosban, köztük az elnöki palotánál is. Katonák a párt székházánál megállítottak egy autót, amelyben fegyveresek ültek, majd lövéseket lehetett hallani. A fegyveresek bemenekültek a közeli lakóépületekbe, a katonák pedig utánuk eredtek, és elfogták őket - közölte a politikai tárgyalásoknak helyet adó Haladó Demokratikus Párt (PDP).
A rendőrség később közölte, hogy a megállított fegyveresek között volt két svéd állampolgár.
Noha a pártok optimisták, elképzelhető, hogy nehéz lesz a megállapodás a részletkérdésekben. Az ellenzéki pártok biztosítékokat akarnak arra vonatkozóan, hogy az elnökválasztás szabad lesz, és hogy lesz elég idejük a kampányra, hogy az országban valóban egy demokratikusabb rendszert építenek fel. Két ellenzéki párt kevesli a 60 napot, amelyen belül az alkotmány értelmében meg kell rendezni az elnökválasztást. Nadzsib Csebi ellenzéki vezető Mohammad Ganussi kormányfővel történt tárgyalása után azt mondta: a választásokat hat-hét hónap múlva kellene megrendezni nemzetközi ellenőrzés alatt. A PDP-székház melletti tűzharcon kívül lövöldözés volt a belügyminisztériumnál és a nemzeti banknál is vasárnap különböző források szerint, de nem tudni, hogy a lövéseket kik adták le.
Egy hírügynökségi jelentés szerint míg délelőtt valóban csak elvétve voltak hallhatók lövések, ezek intenzitása délután nőtt. Állítólag épületekben rejtőzködő fegyveresek és rendőrök lőtték egymást. Mindezek ellenére a hatóságok egy órával megrövidítették az éjszakai kijárási tilalmat arra hivatkozva, hogy "javult a közbiztonsági helyzet". Hozzátették azonban, hogy a rendkívüli állapot más intézkedéseit változatlan formában fenntartják.
A rendőrség őrizetbe vette Ben Ali elnök biztonsági szolgálatának vezetőjét, Ali Szeriati tábornokot, aki fegyveres erőszak szítása és a nemzetbiztonság veszélyeztetése vádjával állítanak bíróság elé. A tábornokot, akinek konkrétan az utóbbi napokban elkövetett, a civileket sújtó rendőri túlkapások és erőszak miatt kell felelnie, már ki is hallgatták Tuniszban.

A hadsereg vasárnapra virradó éjszaka az ország középső részén található Mszáken városában őrizetbe vette az elmenekült államfő, Zin el-Abidin ben Ali egyik unokaöccsét, Kaisz ben Alit és tíz másik embert, mert lopott rendőrautókon közlekedtek, és ezekből lövöldöztek - közölték szemtanúk.
A csoport egyik tagját a katonák az őrizetbe vételi akció során lelőtték - tették hozzá.
Kaisz ben Ali egy kiskirály hírében áll Mszáken városban, amelynek környékéről maga az elmenekült államfő is származik. A szaúdi hatóságok vasárnap is teljes titokban tartották, hogy hol tartózkodik a tunéziai elnök, aki pénteken menekült el az arab királyságba. Semmilyen információ nem szivárgott ki sem Ben Aliról, sem bármely családtagjáról, aki vele menekült.
Az előző nap a szaúdi uralkodói család környezetéből kiszivárgott egy olyan információ, amely szerint Ben Ali és családja - miután megérkeztek a fővárosba, Dzsiddába - az onnan 500 kilométerre délre fekvő kisvárosba, Abhába távoztak. A forrás szerint a szaúdi hatóságok azért döntöttek a volt tunéziai elnök áthelyezéséről, hogy elejét vegyék az esetleges nyugtalanságnak a Dzsiddában élő tunéziai állampolgárok körében.
A szaúdi kormány vasárnap kiadott egy szűkszavú közleményt, amely szerint a Tunéziában kialakult "rendkívüli körülmények miatt" fogadták az államfőt és családját.
Egy befolyásos szaúdi elemző szerint politikai menekültként, nem pedig államfőként tekintenek Ben Alira. Szaúd-Arábia nem fogja megengedni neki, hogy bármilyen politikai nyilatkozatot tegyen, politikai tevékenységet végezzen, vagy hogy kapcsolatot tartson bárkivel hazájában - mondta Dzsamal Kasoggi az al-Arabíja televízióban.
Az Európai Sajtófotó Ügynökség (EPA) által közzétett dátumozatlan archív felvételen Lucas DOLEGA, az EPA német-francia fotóriportere (k) egy párizsi helyszínen felvételeket készít.
Dolega, eredetileg Loucas MEBROUK VON ZABIENSKY, a tuniszi utcai zavargásokról, a tüntetők és a rendőrök közötti összecsapásokról tudósított éppen, amikor 2011. január 14-én közelről a fején eltalálta egy rendőrségi könnygázgránát.
A súlyosan megsebesült tudósítót azonnal kórházba szállították, megműtötték, és miután állapota rosszabbodott, mesterséges kómát idéztek elő nála.
A 32 éves fotóriporter, aki 2006 óta az EPA munkatársa, a tuniszi francia konzulátus és a család közlése szerint - a korábbi hírekkel ellentétben - mégsem vesztette életét; állapota válságos.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06