Megállapodás a Gazprom és Ukrajna között
A Gazprom ismét több kérdésben engedett az ukrán félnek
Megállapodás született a Gazprom és Ukrajna között: az Alekszej Miller, a Gazprom, és Oleg Dubina, az ukrán Naftogaz vezérigazgatója által csütörtökön délelőtt aláírt dokumentum szerint a Gazprom ismét több kérdésben engedett az ukrán félnek, de Kijev a közlemény megjelenése után így is cáfolta az új megállapodás egyes részleteit.
2008.03.13 13:59MTIA megállapodás értelmében a Gazprom 2008. márciusától decemberéig legalább 49,8 milliárd köbméter gázt szállít Ukrajnának Közép-Ázsiából, gyakorlatilag a tavalyi, vagyis ezer köbméterenként 179,5 dolláros áron, s ezt a határon a Naftogaz vásárolja meg. (Vagyis az orosz energetikai óriás engedett az ár kérdésében, és megszűnik a részben a tulajdonában lévő közvetítők, a RoszUkrEnergo és az UkrGazEenergo szerepe.)
A dokumentum szerint az idén januárban és februárban szállított, 5,2 milliárd köbméter gázról a RoszUkrEnergo és a UkrGazEnergo szerződései alapján állítják ki az eddig hiányzó dokumentumokat. A Naftogaz ezen kívül az év első két hónapjában kapott közép-ázsiai gázon felül szállított orosz gázról - amelynek alapára 315 dollár ezer köbméterenként - szintén kiállítja a hiányzó dokumentumokat a RoszUkrEnergóval: erről az elszámolás később készül el, mert Kijev bizonyos gázmennyiséget visszaszállíthat.
A Naftogaz szóvivője ezzel kapcsolatban azonban Kijevben közölte: az említett - március 6-án Moszkvában megkötött - szerződés nem lépett életbe, mivel azon a Naftogaz pecsétje nem szerepel: a RoszUkrEnergo megpróbálta rákényszeríteni feltételeit az ukrán félre, amely azonban azokat nem fogadta el: a dokumentumokat ezer köbméterenként 315 dolláros árral állítja ki, és a szóban forgó teljes mennyiséget visszaszállítja az eladónak. (Az említett szerződés - amelyre a csütörtöki megállapodás is támaszkodik - kimondta, hogy Ukrajnának legkésőbb augusztus 1-ig ki kell fizetnie az év első két hónapjában érkezett, mintegy 1,5 milliárd köbméter orosz gázt, ezer köbméterenként 321 dolláros áron, továbbá évi 8 százalék kamatot tartozik fizetni az eladó által Ukrajnának idén január 1-től az adósság kifizetéséig szállított földgáz teljes mennyiségére.
A szerződés Kijevnek módot ad arra, hogy az augusztus 1-i határidőig visszaszállítsa akár az egész gázmennyiséget.) A csütörtöki megállapodás értelmében a Gazprom idén április 1-től közvetlenül is szállít az ukrán ipari felhasználóknak évi 7,5 milliárd köbméter gázt. (Ez a korábbi megállapodásoktól eltérően azt jelenti, hogy nem hozzák létre a két eltervezett közös vállalatot, és a Gazprom nem 50, hanem csupán mintegy 10 százalékos részt szerez az ukrán belső piacon.) A 2009-es szállításokról a tárgyalások folytatódnak, figyelembe véve a közép-ázsiai gáz beszerzési árában kialakuló konjunktúrát - szól a megállapodás. Előzőleg többször is elfajult a vita: február 12-én a Gazprom már kilátásba helyzete a csap elzárását, mivel Ukrajna nem fizetett a gázért és nem írta alá az idei szerződéseket, de az utolsó pillanatban Vlagyimir Putyin orosz és Viktor Juscsenko ukrán államfő megállapodott.
Timosenko kormánya azonban nem teljesítette az elnökök megállapodásában foglaltakat, továbbra sem fizetett és nem írta alá a szerződéseket, ezért a Gazprom március elején elkezdte csökkenteni az Ukrajnába pumpált gáz mennyiségét.
Az orosz óriás azonban kénytelen volt megadni magát, mivel Timosenko ugyan nyilvánosan azt mondta, hogy a vita nem befolyásolja az Ukrajnán át Európába szállított gáz mennyiségét, de közben táviratban értesítette a Gazpromot, hogy leveszi magának az európai gázból a szükséges mennyiséget. Ezt Ukrajna korábban már megtette egyszer, és akkor a nyugat-európai vásárlóknál a Gazprom iránti bizalom rendült meg.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06