Jogos lépés vagy kollektív büntetés?

Hazatoloncolt romák: uniós balhé lehet a kiebrudalás vége

Franciaország védekezik és az egyre hangosabb bírálat ellenére bizonygatja: Párizs mindenben a jog szerint jár el a balkáni romák hazatelepítésekor. Pénteken az ENSZ egyik szakértői bizottsága ítélte el a francia gyakorlatot azzal, hogy Párizs kollektív büntetésben részesíti a román és a bolgár cigányokat.

2010.08.28 19:08MR1- Kossuth

Franciaország folytatja a balkáni romák hazatoloncolását annak ellenére, hogy egyre erőteljesebb ennek a politikának az elutasítása Európa-szerte. Bernard Kusner francia külügyminiszter szinte azonnal reagált a vádakra.

A bírálatot éppúgy, mint a gratulációt, elfogadjuk - mondta a francia nagykövetek szokásos éves értekezletén -, nem maradunk azonban csöndben, ha karikatúrát akarnak belőlünk csinálni, vagy zavart keltően összemossák a dolgokat.

A külügyminiszter Sarkozy elnököt is megvédte, hangoztatván: a köztársasági elnök soha nem stigmatizált egyetlen kisebbségi embert sem eredete miatt. (Kusner egyébként hosszú ideig emberi jogi aktivista volt, és ő az egyik alapítója a Doktorok határok nélkül nevű világszerte elismert humanitárius segélyszervezetnek.)

Párizs azt is hangsúlyozza: csak azt küldik haza, aki azt önként vállalja, és kapnak újrakezdési segélyt is: a felnőttek 300, a gyerekek 100 eurót fejenként. Jó részük azonban néhány hónap múlva ismét felbukkan valamelyik nyugat-európai országban, ahol bizonytalan eredetű jövedelmekből, illegálisan összetákolt kunyhókból álló táborokban tengődnek.

A cigányok ügyében tárgyaló román illetékes pénteken azt mondta, Bukarest nem tudja és nem is akarja megakadályozni azon állampolgárainak szabad mozgását, akiket a törvény nem tilt el attól, hogy külföldre utazzanak.

A balkáni romák kivándorlása mindenesetre egyre inkább uniós üggyé válik és egyre nyilvánvalóbb, hogy valamiféle közös megoldásra van szükség.

Egy brüsszeli közlés szerint már a jövő héten tárgyalnak erről az illetékes uniós biztosok a francia hivatalos tényezőkkel. Csehország rasszista akciónak véli a romák kitelepítését.

Egy napilapban közölt interjújában a cseh külügyminiszter azt mondta: bizarr és rossz ötletnek tartja, hogy a szeptemberi párizsi csúcstalálkozóra épp az érintett országokat nem hívják meg. Párizsban szeptember hatodikán tartanak csúcstalálkozót, amelyen a romakérdésről lesz szó, azonban Bulgáriát, Romániát és Csehországot sem hívták meg.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.