Medvegyev lekörözte Putyint
Rekordszámú szavazatot kapott Medvegyev az orosz elnökválasztáson - képek
Vlagyimir Putyin hivatalban lévő államfő kiszemelt utódja, Dmitrij Medvegyev a szavazatok 70,23 százalékát szerezte meg az orosz elnökválasztáson a szavazatok 99,45 százalékának összeszámolása alapján - közölte hétfőn a központi választási bizottság.
Orosz elnökválasztás - Medvegyev győzött!
Vlagyimir Csurov, a testület elnöke elmondta Moszkvában, hogy Gennagyij Zjuganovra, az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának vezetőjére 17,76 százalék szavazott, Vlagyimir Zsirinovszkij, az Orosz Liberális-Demokrata Párt elnöke pedig 9,37 százalékot kapott. Andrej Bogdanov, a Demokrata Párt elnöke 1,29 százalékot szerzett. A részvételi arány 69,5 százalékos volt.
Medvegyev megdöntötte elődje, Vlagyimir Putyin rekordját, akit 2004-ben 49,6 millió szavazattal választottak meg újra - második ciklusra - orosz elnöknek.
Hillary Clinton: Oroszország visszalépett a demokráciától
Hillary Clinton amerikai demokrata párti elnökjelölt-aspiráns szerint az orosz elnökválasztás újabb visszalépést jelent a demokráciától. "A mai orosz elnökválasztás - amelyen a Vlagyimir Putyin által kijelölt Dmitrij Medvegyev győzelme soha nem volt kétséges - mérföldkő az ország demokráciától történő eltávolodásában" - olvasható a szenátor vasárnapi közleményében.
A választás nem volt nyitott és demokratikus. Az orosz néptől megtagadták azt a lehetőséget, hogy megválaszthassa vezetőjét és alakítsa az ország jövőjét - foglalt állást Clinton az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Dmitrij Medvegyevről
Dmitrij Medvegyev ismerősei szerint halk szavú ember, még soha nem adott türelmetlen hangon utasítást senkinek, s ha megtenné, nem illene hozzá. Termetére nézve még Vlagyimir Putyinnál is alacsonyabb 10 centiméterrel, s még több szempontból sem felel meg az elvárásoknak, amelyeket a tömegek egy vezetővel szemben támasztanak. Akik személyesen ismerik, mégis úgy ítélik meg, hogy számos vezetői kvalitása van: szeret és tud gyorsan tanulni, kellő integritással bír és kiáll amellett, amiben hisz, jól tud csapatban dolgozni, és az elmúlt években számos "kényes" ügyet sikeresen megoldott.
Putyinhoz fűződő kapcsolata a kilencvenes évek elejére nyúlik vissza, amikor Putyin beosztottja volt a szentpétervári polgármesteri hivatal külügyi bizottságánál. Ez a kapcsolat egyedülálló: míg Szergej Ivanov - Medvegyev mellett a másik első miniszterelnök-helyettes -, vagy Viktor Zubkov kormányfő főnökként tekint Putyinra, addig Medvegyev, akinek fejlődésére erős hatással volt az eddigi elnök - mintegy apaként néz fel rá, miközben a hírek szerint tekintélye van Putyin előtt, aki sokszor mondta nyilvánosan is, hogy bízik kijelölt utódában. A The Moscow Times című lap nemrégiben Sztanyiszlav Belkovszkijt, a Nemzeti Stratégia Intézetének vezetőjét idézve azt írta: Medvegyev az "okos fiú" típusú államfő lesz, és megfelelő körülmények között az oroszok el is fogadják majd ilyennek. Az okos fiú szerepkörét korán felvállalta: iskolai és egyetemi évei alatt keményen dolgozott. Az egyetemen tanító szülei nyomába akarván lépni, a posztgraduális képzés és a jogi doktorátus megszerzése után tanársegéd lett.
1990-ben tanácsadónak és a külügyi bizottság konzultánsának kérte fel Anatolij Szobcsak, Szentpétervár legendás polgármestere. Ekkor ismerkedett meg Putyinnal. Útjaik egy időre elváltak 1996-ban, amikor Szobcsak elvesztette a választásokat. Medvegyev tovább tanított az egyetemen (1999-ig), s közben a magángazdaságban forgott, többek között egy nagy fakitermelő cégnél. (Lévén a fakitermelés a legtöbb bűnüggyel küzdő ágazatok egyike, e részlet az újabb hivatalos önéletrajzokból rendszerint kimarad.) Putyin megbízott miniszterelnökké történt kinevezése után három hónappal Moszkvába hívta Medvegyevet, akiből rövid idő alatt az elnöki adminisztráció vezetője és a Gazprom igazgató tanácsának elnöke, majd 2005-ben első miniszterelnök-helyettes lett.
[1/2] | ![]() |
|