Nincs meglepetés Oroszországban
Befejeződtek az orosz választások, Medvegyev a befutó
Az oroszországi elnökválasztáson a kalinyingrádi területen utolsóként zártak be a szavazóhelyiségek közép-európai idő szerint 19 órakor, s ezzel véget ért a választás. Az exit pollok alapján Dmitrij Medvegyev nyert - a várakozásoknak megfelelően.
2008.03.02 19:56MTIA késő délutáni órákban a részvétel meghaladta a 60 százalékot. A részvételi arány szinte az egyetlen ismeretlen tényező az orosz elnökválasztáson: eleve eldöntöttnek látszik - és az exit poll-eredmények is ezt támasztják alá -, hogy az államfő Dmitrij Medvegyev eddigi első miniszterelnök-helyettes lesz, akit a dumában kétharmados többséggel bíró Egységes Oroszország párt jelölt három további párttal közösen. Medvegyevet ugyanis támogatásáról biztosította Vlagyimir Putyin eddigi elnök, az ország messze legnépszerűbb és legnagyobb bizalmat élvező politikusa, aki kilátásba helyezte, hogy Medvegyev megválasztása esetén miniszterelnökként viszi tovább széles körben támogatott kurzusát.
A délutáni órákban az Európai Parlament, a kelet-európai szocialista pártok, és több európai nem kormányzati szervezet megfigyelői arról számoltak be, hogy nem tapasztaltak kirívó szabálysértést.
Alekszandr Csekalin orosz belügyminiszter-helyettes közölte: vasárnap az átlaghoz képest harmadával csökkent a bűnözés, s úgy vélte, ez a megfelelő megelőzésnek köszönhető. A választások biztonságára országosan több mint félmillió rendőr vigyázott, szinte minden szavazóhelyiségre több rendőr jutott.
A vélhetően legidősebb szavazó a 125 éves csecsenföldi Eliszat Zubajreva volt. Neki, valamint a Csecsenföldön élő 267 száz évnél idősebb szavazónak házhoz vitték az urnát. A csecsenföldi választási bizottság elnökét, Iszmail Barhanovot idézve az Interfax hírügynökség megírta, hogy az idős hölgy szellemileg teljesen friss, ismerte az összes elnökjelölt nevét, és szavazatát leadva még politikai nyilatkozatot is tett. Kijelentette, hogy sokkal jobb választani, mint a tüzérségi lövedékek becsapódását hallgatni, s hogy most szerencsére béke van Csecsenföldön.
A Központi Választási Bizottság mellett a helyi bizottságok is mindent elkövettek a részvételi arány növelése érdekében: több helyen is lakást, vagy autókat sorsoltak ki az urnákhoz járuló választópolgárok körében.
Exit pollok: Medvegyev nyert
Dmitrij Medvegyev az állami VCIOM közvélemény-kutató szerint a szavazatok 70,1 százalékát, a Közvélemény Alapítvány (FOM) szerint 67,4 százalékát szerezte meg, s ezzel győzött az orosz elnökválasztáson, messze maga mögött hagyva tóriválisait.
A két intézet országos felmérést végzett, a voksolás után távozó választókat kérdezte meg a nap folyamán.
A VCIOM szerint Gennagyij Zjuganov, a kommunista párt vezetője 16,8 százalékot, Vlagyimir Zsirinovszkij, a liberális-demokrata párt elnöke 11,4 százalékot és Andrej Bogdanov, a kis Demokrata Párt elnöke 1,7 százalékot kapott.
A FOM Zjuganovnak 19,5 százalékot, Zsirinovszkijnak 10,5 százalékot és Bogdanovnak 1,4 százalékot jósolt közvetlenül az utolsó - kalinyingrádi - szavazóhelyiségek bezárása után, közép-európai idő szerint 19 órakor.
Vlagyimir Csurov, a Központi Választási Bizottság elnöke ugyanebben az időpontban bejelentette: az addig feldolgozott szavazatokból Medvegyev 64,55, Zjuganov 19,85, Zsirinovszkij 12,71 és Bogdanov 1,49 százalékot szerzett, és a részvétel közép-európai idő szerint 17 órakor 64,23 százalék volt.
Csurov és a két intézet bejelentése nyomán megindult a politikusok nyilatkozatáradata.
Szergej Ivanov első miniszterelnök-helyettes, akit korábban szintén esélyesnek tekintettek, úgy nyilatkozott, hogy ha Medvegyev lesz az elnök és Putyin a kormányfő, ez a kettős úgy működik majd, mint egy svájci óra. Ivanov szerint Medvegyev hatékony elnök lesz, karizmatikus személyiség és jó a humora.
A Sanghaji Együttműködési Szervezet és a Független Államok Közössége megfigyelői is leszögezték este, hogy nem találkoztak szabálysértésekkel.
A jogvédők viszont bírálták az elnökválasztás egészét. Allison Gill, a Human Rights Watch elnevezésű nemzetközi jogvédő szervezet moszkvai irodájának vezetője úgy nyilatkozott, hogy az elnökválasztás nem nevezhető demokratikusnak, mivel nem volt kielégítő mértékű verseny a választást megelőző időszakban a jelöltek között, és a független jelölteket nem engedték indulni. Véleményével egyetértett több orosz jogvédő is.
A Központi Választási Bizottság titkára úgy minősítette a Human Rights Watch véleményét, hogy az alaptalan, elfogult és nem objektív.
Dmitrij Medvegyev életrajza A vasárnap elnökké választott Dmitrij Medvegyev 1965. szeptember 14-én született Leningrádban, szülei egyetemi professzorok voltak. - A Leningrádi Állami Egyetem jogi karán végzett 1990-ben, majd több éves posztgraduális képzés és a jogi doktorátus megszerzése után tanársegéd lett az egyetemen, ahol 1999-ig tanított. - 1990 és 1995 között a közben újra Szentpétervárrá lett város polgármesteri hivatalában dolgozott, ahol egyik közvetlen főnöke Vlagyimir Putyin volt. - Putyin megbízott miniszterelnökké történt kinevezése után pár hónappal, 1999-ben hívta Medvegyevet Moszkvába és tette meg az Oroszországi Föderáció kormányának hivatalvezetőjévé. Még abban az évben az elnöki adminisztráció vezetőjének helyettese, 2000-ban első helyettese, és 2003 őszén az elnöki adminisztráció vezetője lett, s e tisztségben két évig dolgozott. - Közben 2000-2001-ben a Gazprom orosz kőolaj- és földgázipari monopólium igazgatótanácsának elnöke, majd egy évre helyettes elnöke volt, 2002. júniusa óta pedig folyamatosan az igazgatótanács elnöke. - Az akkor még ismeretlen Medvegyev első miniszterelnök-helyettessé történt kinevezése 2005-ben általános meglepetést keltett, de az azóta az ő felügyelete alá tartozó, egyebek között az egészségügy, a lakáshelyzet és a mezőgazdaság javítását célzó nemzeti programok kapcsán széles körben ismertté vált. - Vlagyimir Putyin, aki az alkotmány értelmében megszakítás nélkül nem indulhat harmadszor az elnökválasztáson, a decemberi duma-választások után jelentette be, hogy Medvegyevben látja utódát. - Medvegyevet korábban jó hivatalnoknak tartották, de az utóbbi hónapokban szemmel látható változásokon ment át, és ismerősei állítják, hogy jó vezetői kvalitásokkal rendelkezik: számos "kényes" ügyet oldott már meg, gyorsan tanul és jó csapatmunkás. - Ő Oroszország első államfője, aki nem első generációs értelmiségi. - Nős, felségét, Szvetlanát még a középiskolában ismerte meg. Egyetlen fia, Ilja 11 éves. Medvegyev szeret síelni, az interneten szörfölni és a hard rock zene nagy rajongója. |
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06