Jól kijövünk

Martonyi: Horvátországgal nincs nézeteltérés kisebbségi kérdésekben sem

A nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdésekben hagyományosan nincs semmiféle vita, nézeteltérés Horvátország és Magyarország között, ezen a területen is jól állnak a dolgok - jelentette ki Martonyi János kijelölt külügyminiszter csütörtökön Zágrábban, miután megbeszélést folytatott Gordan Jandrokovic horvát külügy- és európai integrációs miniszterrel.

2010.05.20 14:39MTI

A magyar külügyi tárca leendő vezetője a több mint egyórás megbeszélést követően arról is beszélt újságírók előtt, hogy a magyar parlament néhány napon belül elfogadja azt az alkotmánymódosítást, amely biztosítja a Magyarországon élő nemzeti kisebbségek parlamenti képviseletét.

"Ez egy régi adósságunk
" - mondta, hozzátéve: sokat kellett vitatkozni a rendezés módozatán, de úgy tűnik, hogy most megvan a megoldás, "és ezzel mindenki megelégedésére rendeződik ez a kérdés". Az állampolgársági törvény módosításával kapcsolatban elmondta: ez összhangban áll a térség jó néhány országának szabályozásával. Hasonló elveket, megoldásokat követ Románia, Szerbia és Horvátország is.

Martonyi hozzátette, hogy a kettős állampolgárság intézményét a magyar jogrendszer régóta ismeri és mindig is alkalmazta. Most mindössze annyit történik, hogy egyéni eljárás keretében a magyar állampolgárság a szomszédos országokban élő magyarok számára is megadatik. Az MTI szlovák aggodalmakra vonatkozó kérdésére Martonyi János hangsúlyozta: magyar részről mindent megtettek és megtesznek annak érdekében, hogy szomszédaink megértsék ennek a törvényjavaslatnak a lényegét, hogy eloszlassák a félreértéseket, "különösen, hogy ha nem akarja valaki pontosan megérteni a lényegét".

Szerdai kijevi látogatására utalva említést tett arról, hogy a környékbeli államok közül Ukrajna az egyedüli, ahol tiltják a kettős állampolgárságot, "de ott is találtunk megoldást, mert kölcsönösen tiszteletben tartjuk egymás szabályozásait, és ügyelünk arra, hogy egy ilyen eltérés semmiféle negatív hatást ne gyakoroljon a kétoldalú kapcsolatokra".

A Horvátország és Magyarország közötti kapcsolatokról beszélve Martonyi arra is kitért: a Fidesz a kampány során is hangsúlyozta, hogy különleges jelentőséget tulajdonítanak a közép- és délkelet-európai együttműködésnek, a regionális politikák erősítésének. Horvátország ezen belül is különleges szerepet tölt be a nagyon szoros történelmi, földrajzi, kulturális vagy gazdasági kapcsolatok miatt.

"Nagyon lényeges, hogy Horvátország mielőbb teljes jogú tagként kapcsolódjon be az európai integráció folyamatába" - jelentette ki a leendő magyar külügyminiszter.

A zágrábi látogatásnak is egyik legfontosabb célja, hogy kinyilvánítsa: "a következő hónapokban a lehető legnagyobb erőfeszítéssel fogjuk támogatni a csatlakozási tárgyalások sikeres befejezését, lehetőleg még az év vége előtt". Bízunk benne, hogy a csatlakozási szerződés aláírására a 2011-es magyar elnökség idején sor kerülhet - jelentette ki Martonyi János.

Az európai bővítési folyamat nem állhat le Horvátország tervezet csatlakozása után sem, Magyarországnak és Horvátországnak együtt kell működnie abban, hogy ez a bővítési dinamika továbbra is fennmaradjon. Az MTI kérdésére kifejtette: az eddiginél is nagyobb hangsúlyt kaphat a két ország együttműködésében a gazdasági-infrastrukturális kapcsolatok fejlesztése, amely biztonságpolitikai szempontból is lényeges.

Az észak-déli gáz- és olajvezetékek, autópálya vagy vasúti összeköttetések továbbépítése a többi délkelet-európai állam felé alapvető nemzeti érdeke a két országnak, de az európai integrációs folyamatnak is. Gordan Jandrokovic megfogalmazása szerint Martonyi János miniszteri beiktatása előtti zágrábi látogatása tanúbizonyság arra, hogy a két ország között "nagyon jó, tartalmas és széles az együttműködés".

A horvát külügyi tárca vezetője örömmel fogadta, hogy magyar kollégája tájékoztatása alapján a mindig is jól működött, stratégiai jelentőségű horvát-magyar kapcsolatok a jövőben is kiemelt szerepet játszanak.

A horvát külügy és európai integrációs miniszter közölte: már tervezik a miniszterelnökök találkozóját is és Martonyi Jánost meghívta a július eleji, hagyományos Croatia Summit biztonságpolitikai találkozóra. A magyar állampolgársági törvény kapcsán azt hangsúlyozta: "ezzel nincs probléma", Magyarország belügyének tekintik, és azt szeretné, ha ebben a régióban minden ország együttműködésre törekedne.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.