Felesleges és indokolatlan

Martonyi: Pozsonyt nem lephette meg a kettős állampolgárság

Feleslegesnek és indokolatlannak tartja a leendő magyar külügyminiszter Szlovákia döntését, hogy konzultációra hazarendelte budapesti nagykövetét Martonyi János szerdai, pozsonyi látogatása után. Pozsony ezzel válaszolt arra, hogy a magyar kormány nem egyeztet a kettős állampolgárság tervéről.

2010.05.13 09:48MR1- Kossuth

Balázs Péter külügyminiszter nagyon kemény jelzésnek nevezte a nagykövet hazarendelését., és szerinte nem lenne meglepő, ha beigazolódna: Szlovákia válaszlépéseket tervez a magyar állampolgárság kiterjesztése miatt.

Martonyi János az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában azt mondta, szerdán részletes és alapos tájékoztatást adott a szlovák külügyminiszternek arról a lépésről, amelyet a magyar parlament készül meghozni a kettős állampolgárságról, mert nagyon sok pontatlan hír jelent meg erről. Folyamatosan arról van szó, hogy Magyarország állampolgárságot ad a szomszédos országok két-három millió magyarjának, ám ez nem igaz - hangsúlyozta a magyar diplomácia leendő vezetője.

A törvény arra ad majd lehetőséget, hogy egyéni eljárás keretében, egyéni kérelem alapján a szomszédos országok magyar identitást hordozó, tehát magyar kultúrájú emberei is megkaphassák a magyar állampolgárságot, ugyanúgy, mint ahogy ez, más jogalapon ugyan, de a világ összes országában élő magyarja számára lehetséges.

Tehát nincs másról szó, mint hogy el akarunk törölni, föl akarunk számolni egy olyan hátrányos megkülönböztetést, amit a magyar jogrend sajnálatos módon a mai napig hordoz.

A leendő magyar külügyminiszter szerint meglepetés senkit sem érhetett, hiszen évek óta beszélünk már erről, a terv a Fidesz választási programjában korábban is szerepelt. Martonyi János egyébként úgy látja, Szlovákia álláspontja egy elnyúló hosszas egyeztetési, konzultációs folyamatot követően sem változott volna lényegesen.

Az időzítésről Martonyi János azt mondta, egy alapvető választási ígéretet a lehető legkorábban kell teljesíteni, márpedig az úgy szólt, hogy az új parlament legelső intézkedései között lesz a kettős állampolgárság. A politikus abban bízik, a szlovák oldal nem fogja ezt a kérdést úgy kezelni, hogy annak következményeként megromlanak a két ország közti kapcsolatok.

Magyarország egyébként nem fordul nemzetközi fórumokhoz a döntés előtt, nem kér előzetes véleményt az EBESZ-től vagy a Velencei Bizottságtól, mert a vonatkozó nemzetközi egyezmények szerint minden ország szuverén joga, saját hatásköre, hogy az állampolgárságra vonatkozó szabályokat meghatározza
- tette hozzá.

Balázs Péter: nagyon kemény jelzés

Nagyon kemény jelzésnek nevezte Szlovákia budapesti nagykövetének hazarendelését a külügyminiszter az ATV csütörtök reggeli műsorában. Balázs Péter szerint nem lenne meglepő, ha beigazolódna: Szlovákia válaszlépéseket tervez a magyar állampolgárság kiterjesztése miatt. A külügyminiszter szerint semmi nem indokolja a szlovákiai választások előtt, hogy Magyarország "előreszaladjon" ebben az ügyben, mert ennek kárvallottja a Magyar Koalíció Pártja lehet.

Szerinte Robert Fico kormányfőnek szüksége van arra, hogy elterelje a figyelmet Görögország anyagi kisegítéséről, és ehhez jó téma a magyar állampolgárság ügye.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.