Kivonulnak?

McChystal: Washington 2013-ban kezdheti meg afganisztáni csapatai csökkentését

Az Egyesült Államok 2013-tól kezdheti meg afganisztáni csapatai létszámát csökkentését a térségbeli amerikai csapatok főparancsnokának becslése szerint.

2009.11.29 09:55MTI

Stanley McChrystal tábornok erről a héten Kabulba látogató amerikai törvényhozóknak beszélt - közölték a küldöttség tagjai szombaton. Nem tudni, Barack Obama elnök kitér-e az amerikai kontingens csökkentésének menetrendjére, amikor kedden bejelenti a felülvizsgált katonai stratégiát, amelynek értelmében várhatóan fokozatosan mintegy 30 ezerrel növelik Afganisztánban az amerikai katonák létszámát a lakosság védelmének biztosítása és a helyi biztonsági erők kiképzésének növelése érdekében.

Amerikai védelmi illetékesek azt remélik, hogy a NATO-tagállamok további 10 ezer katonával növelik az afganisztáni kontingesük létszámát. McChrystal tábornok kedden találkozott az amerikai törvényhozókkal Kabulban. "Megkérdeztem tőle: Ha megkapja a kért 40 ezer katonát, mikor lesz a fordulópont? Mikor fogjuk megkezdeni a csökkentést? - mondta el Mike Coffman republikánus parlamenti képviselő. McChrystal azt válaszolta: "Valamikor 2013 előtt."

Jelenleg közel 68 ezer amerikai és 42 ezer szövetséges katona állomásozik Afganisztánban. Coffman szerint McChrystal becslése reális, tekintettel a nehézségekre, amelyekbe a biztonsági ellenőrzés átadásához szükséges létszámú afgán katona és rendőr kiképzése ütközik.

A Fehér Ház szerint az amerikai csapatok még nyolc-kilenc évig lesznek Afganisztánban, míg a Pentagon óvakodott konkrét időpontot megnevezésni, arra hivatkozva, hogy az ellenőrzés átadása a helyi feltételektől függ.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.