Kissé javult Magyarország korrupciós megítélése

Szomália és Afganisztán a világ két legkorruptabb országa

Bár Magyarország egy helyet javított és így 46. lett a Transparency International (TI) 2009-es korrupció érzékelési indexének (CPI) rangsorában, a szervezet európai és közép-ázsiai igazgatója szerint ezzel nem lehet elégedett az ország.

2009.11.17 17:33MTI

Az igazgató szerint semmiképp nem vigasztalhatja Magyarországot az, hogy a szomszéd országokat megelőzte, illetve, hogy másutt még akutabbak a problémák. "Teljesítményünk semmiképp nem dicsérhető" - fogalmazott Marschall Miklós, aki szerint a korrupció méregfogát a párt-, illetve a kampányfinanszírozás átláthatatlansága jelenti az országban. Az igazgató szerint a Bajnai kormány - a korrupció leküzdését célzó - intézkedései a nemzetközi befektetői körökben pozitív visszhangot váltottak ki.

"Ez vonatkozik a parlament elé terjesztett legutóbbi csomagtervre is, amelynek egyes elemeiről lehet ugyan vitatkozni, de végre történik valami" - tette hozzá. A környező országok, illetve a térség új európai uniós tagállamai közül a 46. helyen álló Magyarországot csak Szlovénia, Észtország előzi meg, Csehország, Szlovákia, de különösen Bulgária és Románia a korrupció tekintetében Magyarország mögött van. Érzékelhető a romlás Csehországban és Szlovákiában, valamint Lettországban.

Csehországban és Lettországban a politikai instabilitás, a gyakori kormányváltások rontották az indexet, Szlovákiában pedig a korrupciós botrányok eredményezték a komoly visszacsúszást. A közvetlenül Magyarország mögött lévő Lengyelországban ugyanakkor javult a helyzet, ami a Tusk-kormány legújabb korrupcióellenes intézkedéseivel magyarázható. Magyarországot és Lengyelországot kivéve általában romlott az úgynevezett átmeneti gazdaságok minősítése, különös tekintettel Csehországra és Szlovákiára.

Oroszországban pedig évente 300 milliárd dollárt költenek vesztegetésre a Transparency International szerint, s a szervezet úgy véli, hogy ebben a helyzetben nem képes eredményt elérni semmiféle korrupcióellenes állami politika, vagy társadalmi ellenőrzés. Oroszország korrupció érzékelési indexe (CPI) alapján a megfigyelt 180 ország között a tavalyi 147. helyről a 146. helyre került, s a listán olyan országok követik, mint Zimbabwe, Angola és Venezuela.

A TI szerint az éves korrupciós listát az idén a legkevésbé korruptnak minősített Új-Zéland vezeti, majd a sorban Dánia, Szingapúr és Svédország következik. Szomália és Afganisztán a világ két legkorruptabb országa. A köz-, illetve vállalati szféra korrupciójának üzent hadat az 1993-ban a Világbank volt elnöke, Peter Eigen által alapított TI nemzetközi korrupcióellenes szervezet. A szervezet közhasznú társaság, tevékenységét alapítványok, cégek, kormányzati intézményektől befolyt összegekből, illetve adományokból finanszírozza.

Mintegy 100 országban aktív, így Magyarországon is önálló szervezettel rendelkezik. A Transparency International éves jelentésével kapcsolatban készítői mindig hangsúlyozzák, hogy a korrupció nehezen mérhető. Ezért az úgy készül, hogy a TI üzletembereket, kockázati elemzőket kérdez, illetve felhasználja különböző elismert és hiteles szervezetek felméréseit, amelyek összehasonlítható adatokat tartalmaznak a korrupcióról.

Az adott szervezetek között van egyebek mellett a Világgazdasági Fórum, a Columbia Egyetem, a Freedom House, továbbá a Bertelsmann Alapítványt. Az idei jelentés 10 tekintélyes szervezet felmérései alapján készült.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.