Belviszály Pozsonyban
Meciar népszavazást akar, Csáky ellenzi
Vladimír Meciar arra készül, hogy népszavazást kezdeményez, ha a szlovák parlament az ellenzék obstrukciója miatt a jövő héten mégsem tudná ratifikálni a lisszaboni szerződést. A kormányhoz tartozó Néppárt-HZDS elnöke vasárnap a szlovák közszolgálati televízió vitaműsorában jelentette be szándékát.
2008.02.03 19:10MTIAz ellenzék addig nem hajlandó részt venni az európai reformszerződés ratifikálását célzó szavazásban, amíg a kormánypártok nem vonják vissza, vagy legalább nem alakítják át a nemzetközi szervezetek által is bírált médiatörvény tervezetét, mert az szerintük súlyos csapást mérne a sajtószabadságra.
Az indulatait nem titkoló Meciar vitapartnere, Csáky Pál, az ellenzéki Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke kifejtette: nem csak a siettetett külsőség, hanem az is módfelett fontos, hogy Szlovákia a reformszerződés szellemiségével is azonosulni tudjon. Az pedig végképp szükségtelen, mi több, végzetes következményekkel fenyeget, hogy az országban az európai szellemiségtől és joggyakorlattól idegen, a jelenkori kormánykoalíció érdekeinek alárendelt jogszabály, a sajtószabadságot korlátozó médiatörvény lépjen hatályba. Az ellenzék természetesen kész ratifikálni a reformszerződést, de mert erre az év végéig bőven van idő, s mert a médiatörvény tervezetével a kormány ilyen helyzetet teremtett, üljön le tárgyalni az ellenzékkel, méltányolja annak a médiatörvénnyel kapcsolatos elvárásait, utána következhet a ratifikáció.
Robert Fico hárompárti kormánykoalíciójának most először van szüksége ellenzéki szavazatokra, mert a ratifikáláshoz minősített többség szükséges. Robert Fico koalíciójának mindössze öt szavazat hiányzik. Csáky emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi parlament másfél éves fennállása óta a kormányzati túlerő minden ellenzéki indítványt lesöpört az asztalról, semmibe vette az ellenzéket.
Meciar kijelentette: az ellenzék "eszeveszett játszmájával" nem csak Szlovákia jó hírnevét és becsületét játssza el, hanem az ország sorsát is kockára teszi, de ezzel a magatartással az Európai Uniót is szétveri. Csáky szerint épp a kormány játszik hazárdjátékot, amikor az ennyire antidemokratikus médiatörvény kérdésében semmilyen alkura nem vállalkozik.
Első észrevételeikben az elemzők a heves vitaműsor kapcsán arra emlékeztetnek, hogy Vladimír Meciar most úgy védelmezte az uniót, mintha nem is ő lenne az a politikus, akinek kormányzása a kilencvenes években a NATO- és az EU-tagságra egyként alkalmatlanná tette Szlovákiát, amely csak az ő 1998-as bukása után vált lehetségessé.