A Na Stráz! után jött a pofon

Feloszlatták a pozsonyi neonáci tüntetést

Feloszlatták szombaton a hatóságok a pozsonyi neonáci tüntetést, miután a vezérszónok beszéde végén felhangzott a Na stráz! (Őrségbe!) egykori szlovák fasiszta köszöntés.

2009.03.14 15:35MTI

A szónokot - Marián Kotlebát, a szélsőjobboldali Szlovák Testvériség (Slovenská Pospolitost) volt vezetőjét - a rendőrség kiemelte a tömegből, és elvezette a helyszínről.

A TA3 szlovák hírtelevízió esti jelentése szerint Kotlebát, akinek a beavatkozás közben állítólag eltörött a keze, a rendőrség tiltott ideológia népszerűsítése címén letartóztatta.

További nyolc személyt előállítottak, de kihallgatásuk után szabadon engedtek. A hírtelevízió úgy tudja, hogy a pozsonyi neonáci tüntetésen külföldi - cseh, lengyel és magyar - állampolgárok is részt vettek.

Miután a néhány száz főt számláló tömeg nem volt hajlandó engedelmeskedni Andrej Petrek pozsony-belvárosi polgármester döntésének, a kommandósok és a rendőrök megkezdték az emberek kiszorítását az elnöki palota előtti térről.

A korábban engedélyezett nagygyűlés résztvevői a II. világháborús Szlovák Állam (a fasiszta bábállam) kikiáltásának 70. évfordulójára kívántak emlékezni.

A neonácik tervezett menete a köztársasági elnöki palotától kiindulva a belvároson át Jozef Tiso bábelnök sírjáig vezetett volna.

Egy másik pozsonyi belvárosi téren, szintén a köztársasági elnöki palotától nem messze mintegy 50-60 antifasiszta gyűlt össze, hogy tiltakozzon a neonácik színrelépése ellen.

"Az volt a célunk, hogy megmutassuk: a fasizmussal és a neonácizmussal szimpatizáló embereket nem látjuk szívesen városunkban" -
mondta újságíróknak nyilatkozva Robert Mihály, az antifasiszta tüntetés egyik kezdeményezője.

Pozsonyban a nap folyamán több rendezvény is volt a szlovák fasiszta bábállam megalakulásának hetvenedik évfordulójával kapcsolatban.

Mintegy kéttucat fiatal délelőtt virágokat, szlovák zászlókat, valamint Andrej Hlinkát és Tisót ábrázoló fényképeket helyezett el a Szent Márton temetőben Tiso sírjánál.

A megemlékezés elején elénekelték a Hej Slováci... kezdetű himnikus dalt, majd imádkoztak Tisóért. A sírnál Tiso egyik diákja mondott megemlékező beszédet. Stanislav Pánis, a Szlovák Nemzeti Egység elnöke bírálta az egyházat, amiért az nem állt a sírt gondozó személyek pártjára.

A Nyitrához közeli Csekejen (Cakajovce), ahol az 1939 és 1945 közötti rezsim elnökének szobra áll, mintegy százan emlékeztek a nácibarát bábállam létrejöttének évfordulójára. A megemlékezést a Szlovák Megújhodási Mozgalom szervezte.

A mozgalom elnöke, Róbert Svec szerint köszönet jár a néhai államfőnek mindazért, amit a szlovák nemzet és államiság érdekében tett. Meggyőződése, hogy az akkori köztársaság mentette meg a szlovák nemzetet.

Egy most nyilvánosságra hozott felmérés szerint az egykori fasiszta államnak továbbra is számos híve van a mai Szlovákiában.

A megkérdezett állampolgárok egyharmada kedvező színben látja Tiso államát, egyharmadának nincs egyértelmű véleménye, míg egyharmad negatívan viszonyul hozzá.

A II. világháború idején létező szlovák fasiszta államot egyértelműen csak a megkérdezettek hét százaléka utasította el.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.