"Büntetett" a Kaiser's

1 euró és 30 cent miatt lehetetlenített el az áruházlánc egy dolgozót!

Büntetni és példát statuálni akart a Kaiser's németországi vezetősége, amikor kitette a szűrét egy alkalmazottjának, aki "illegálisan" üvegvisszaváltós cédulát használt fel. Azonban úgy tűnik, hogy elsősorban saját magát "büntette meg" az élelmiszerboltlánc.

2009.02.25 13:44MTI

Szinte országos tiltakozás robbant ki szerdára, miután végérvényessé vált: a Magyarországon is ismert szupermarketlánc 31 év munkaviszony után kirúgta egyik pénztárosát, aki a vád szerint jogtalanul váltott be két, összesen 1 euró és 30 centet (mintegy 400 forint) kitevő üvegcédulát. Az eset még tavaly történt, a berlini tartományi munkaügyi bíróság azonban most adta végleges áldását a pénztárossal szembeni intézkedésre. Barbara E. - aki mellett egyfajta össznemzeti szolidaritási mozgalom bontakozott ki - munka közben a pulton egy 82, illetve egy 48 centes üvegcédulát talált, amelyet egy vásárló felejtett ott.

A háromgyermekes anya pedig - állítólag - saját vásárlása során beváltotta az összesen 1 euró és 30 cent értékű cédulákat. A vállalat szerint mindezzel az egyik kolléganője által "feljelentett" pénztáros nem csupán anyagi, de súlyos erkölcsi kárt is okozott. Az 50 éves Barbara E.-nek azonnali hatállyal felmondtak, s több mint 30 év után az utcára került. Jelenleg három gyermekével a kevesebb mint 500 eurót kitevő munkanélküli segélyből él.

Korábbi lakását már nem tudta fizetni, s arra kényszerült, hogy egy kissebbe költözzön. Az ügy hatalmas hullámokat kavart Németországban. A ver.di és az IG Metall szakszervezeti szövetségek szolidaritási mozgalmat indítottak az immár állás nélküli pénztáros mellett, s az országos sajtó is Barbara E. mellé állt. A szakszervezetek közölték, hogy az elkövetkező napokban szolidaritási gyűléseket rendeznek, plakátokon és az interneten keresztül kívánják felhívni a figyelmet az E betű után "Emmely-ügynek" elkeresztelt "durva munkaügyi jogsértés" visszáságaira, s a Kaiser's bojkottjára szólítanak fel.

Egyben azt a gyanút is megfogalmazták, hogy az "1 euró és 30 cent" valóban csak ürügy volt, az áruház sokkal inkább egy "kellemetlennek" tartott alkalmazottól kívánt megszabadulni. Akinek nem felejtették el, hogy több mint 20 évvel ezelőtt részt vett egy sztrájkban. A jelenlegi "válsághangulatban" pedig sokan feltették a kérdést: vajon a bankok csődjeiért felelős, eurómilliárdokkal elszámolni képtelen pénzintézeti menedzsereket - akiből mostanság Németországban is akad jócskán - miért nem büntetik hasonló szigorúsággal. Illetve egyáltalán miért úszhatnak meg mindent büntetlenül a "gazdagok", amikor más két üvegcéduláért - összesen 1 euró és 30 centért - lakol. A Kaiser's és a bíróság ezzel szemben azt állítja: teljesen mindegy, hogy 1 centről vagy 1 millió euróról van szó.

S emlékeztetnek arra az esetre, amikor az illetékes munkaügyi bíróság 1984-ben ugyancsak helyben hagyta annak az elárusítónőnek az elbocsátását, aki egy, a pultról "elemelt" szelet süteményt nassolt.

Az "Emmely-ügy" a jelek szerint most kezdődik igazán. Barbara E. ügyvédje bejelentette, hogy minden követ megmozgat védence érdekében, s az alkotmánybírósághoz, valamint az Európai Bírósághoz fordul.

A bíróság a Kaiser's-nek adott igazat, a közvélemény azonban Barbara E. mellett van.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.