Nem mer hozzányúlni az egészségügyhöz

Gyurcsány: a mostani átalakítás munkavállalásra ösztönöz

Gyurcsány Ferenc szerint ha a legrosszabb, mínusz 3,5 százalékos GDP-várakozás teljesül, a hiány akkor is 3 százalék alatt marad, várhatóan 2,9 százalék lehet; a miniszterelnök erről a Magyar Televízió Az Este című műsorában beszélt kedden.

2009.02.18 08:56MTI/Magyar Rádió

A kormányfő elmondta: az átalakítás ezen szakaszában nem foglalkoznak nagy, mély intézményi reformokkal, mint amilyen az egészségügy vagy az oktatás megújítása, mert az éppen azzal járna, amit el akarnak kerülni, elbocsátásokkal.
 
Hozzátette: amivel most foglalkoznak, vagyis az adó- és a szociális rendszer átalakítása munkahelyeket teremt, illetve munkavállalásra ösztönöz. 

Véleménye szerint a nyugdíjrendszer átalakítása is inkább arra ösztönzi az embereket, hogy dolgozzanak, ameddig tudnak, mert ők maguk és az ország is a munkából lesz sikeres. Ha túl vagyunk ezen a szakaszon, és elindul a növekedés, akkor kell majd nekiállni újra az egészségügyi, az oktatási és egyéb reformoknak - közölte, hozzátéve: aki 2010-ben a választók elé áll, annak meg kell mondania, mit csinál ezekkel a rendszerekkel.
 
Gyurcsány Ferenc a gazdaságélénkítő csomaghoz - mint mondta - elsősorban az emberektől vár támogatást, másodsorban a két kisebb ellenzéki párttól, amelyek a költségvetést is megszavazták tavaly. Utóbbit azzal indokolta, hogy az SZDSZ és az MDF is régóta ilyen típusú reformokat sürgetett. Arra az elmúlt napokban elhangzott kritikára, miszerint az átalakítások bátortalanok, a miniszterelnök úgy reagált: nem bátorság kérdése, hogy milyen változások lesznek az országban. Engedni kell az országnak, hogy felkészüljön a változásokra. Nincs reform, ha az emberek nem értik, és nem támogatják azokat, és csak a miniszterelnök bátor - hangoztatta. 

A kormányfő reformértékűnek tartja a tervezett átalakításokat, de - mint fogalmazott - sokszor már azért nem használja a reform szót, mert attól félnek az emberek. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy a kormány hamarosan elkészíti a vagyonadóról szóló jogszabályt.
 
Ezután 2009 közepétől 2010 végéig megtörténik a vagyonok, elsősorban az ingatlanok felértékelése, 2011-től pedig három év alatt fokozatosan be is vezetik a vagyonadót. Az élelmiszerek áfájának csökkentéséről azt mondta: képtelenség szabályozni, hogy melyik élelmiszer melyik kategóriába kerüljön. 

Hozzátette: ha pedig az élelmiszerek teljes körénél alacsonyabb lenne az áfa-kulcs, utána szinte mindent - például számos szolgáltatást is - meg lehetne indokolni, miért kerüljön ugyanebbe a kategóriába. Ezt pillanatok alatt megszavazná a parlament, mert jól hangzana a választóknak, és "egy pillanat alatt dőzsölni fog a felelőtlenség" - közölte a kormányfő. 

Gyurcsány Ferenc a forintárfolyammal kapcsolatban kijelentette: a kormány lehetősége az, hogy olyan gazdaságpolitikát csinál - Magyarországon ez a szerkezetátalakító reformpolitika - amelyet a piacok üdvözölnek. "Ez a mi dolgunk elsősorban, ezt tesszük, ezt is tettük" - közölte a miniszterelnök.

Jönnek az elmúlt 20 év legátfogóbb reformlépései

Az elmúlt 20 év legátfogóbb reformlépéseivel válaszol a kormány a gazdasági válságra - mondta a kormányfő az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában. Nem voltak még olyan lépések, amelyeket most a kormány megtesz az adó- és a járulékrendszer területén. 

Gyurcsány Ferenc most nem tud elképzelni ennél mélyebb és átfogóbb reformokat, amelyek a követező másfél évben végrehajthatók lennének, mert ennél sokkal nagyobb mozgástere ebben a helyzetben nincs az országnak. Számításai szerint, csak úgy, mint ősszel, az MSZP-frakciója most is képes lesz megszerezni a parlamenti többséget az intézkedések támogatásához, mert több olyan eleme van a programnak, amelyet az SZDSZ és az MDF is javasolt korábban valamilyen formában. Egyik oldalról szakadék, másik oldalról hegyek, a mezsgye pedig nagyon szűk, most úgy kell a befektetőket is bátorító mély szerkezeti átalakításokat végrehajtanunk, hogy a piacokon nincs túl sok pénz, a forint pedig a térség valutáit követve meglehetősen hektikusan mozog – vázolta fel az ország helyzetét az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában Gyurcsány Ferenc kormányfő. 

A forint mozgását az MNB természetesen folyamatosan figyeli, lép is, amit hol kommunikál, hol nem, de ez az jegybank dolga, a kormánynak bátor és határozott gazdaságpolitikával kell védenie a magyar fizetőeszközt. A miniszterelnök biztosnak látja az államháztartás finanszírozását, hiszen, mint mondta, az IMF-hitellel már 40 milliárd eurónyi devizatartalék áll rendelkezésünkre, miközben az országnak idén nagyjából 3 milliárd euróra van szüksége.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.