Gazdasági nehézségek jönnek

Angela Merkel: Rossz hírek esztendeje lesz 2009

A rossz hírek és általánosságban a gazdasági nehézségek esztendejét jósolta 2009-re a német kancellár, aki szerint egy demokráciában a pártoknak felelősségteljes választ kell adniuk a legnehezebb kihívásokra is.

2008.11.23 13:15MTI

A Welt am Sonntag című vasárnapi lapban megjelent interjúban Angela Merkel a német polgárokat arra figyelmeztette, hogy a gazdasági válság erősödésével és ezzel párhuzamosan fokozódó nehézségekkel kell számolniuk.

"Arra kell felkészülnünk, hogy a jövő év - különösen az első hónapok - a rossz hírek esztendeje lesz" - jelentette ki minden korábbinál borúlátóbb nyilatkozatában a kancellár.

A gazdasági fejlődés alakulása még nehezebben látható előre - fogalmazott Angela Merkel, utalva arra, hogy ez egyformán vonatkozik a világgazdaságra, Európa gazdaságára és a német gazdaságra.

A kancellár szerint Németország ugyan minden tőle telhetőt megtett a pénzpiacok stabilitásának helyreállítására, illetve a bankok támogatására, ennek ellenére a szükséges bizalmat teljes mértékben még nem sikerült helyreállítani.

Merkel úgy vélte, hogy a közelmúltban elfogadott konjunktúraélénkítő csomag ugyanakkor reményt jelenthet a polgárok és a vállalatok számára ahhoz, hogy 2010-től ismét javulhatnak a dolgok.

A német kancellár annak a nézetnek adott hangot, hogy a kialakult helyzetből le kell vonni a tanulságokat. Merkel szerint Európának jobban fel kell készülnie a jövőre, s ennek kapcsán első helyen a munkahelyek védelmét, a technológiai fejlődést, a környezetvédelmet, továbbá az energiapolitikát említette.

Ugyancsak a hét végén közzétett videoüzenetében a kancellár hangsúlyozta a válság leküzdését célzó nemzeti intézkedések fontosságát.

Úgy vélekedett ugyanakkor, hogy a december közepén sorra kerülő európai uniós csúcsértekezleten a válság ellen közös erőfeszítésekre van szükség. Ezzel összefüggésben kiemelte a munkahelyek védelmét, továbbá az ésszerű környezetvédelmet, valamint a közös energiapolitikát.

Merkel úgy vélekedett, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben szükség van a parlamenti pártok összefogására, s ebből a szempontból a konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíció biztosította parlamenti többséget hasznosnak nevezte.

A rendkívüli helyzet azonban nem feltétlenül igényli a nagykoalíció folytatását a jövő évi parlamenti választások után - hangoztatta Merkel, utalva arra, hogy egy demokráciában a nagykoalíción kívül is felelősségteljes választ kell találni a legnehezebb kihívásokra is.

A kancellár megerősítette, hogy a választások után a konzervatívok legszívesebben a liberális szabaddemokratákkal alakítanának kormányt.

A legsúlyosabb recesszió a szövetségi köztársaság megalakulása óta?

A legsúlyosabb recesszióra számítanak Németországban a szövetségi köztársaság 1949-es megalakulása óta.

Egybehangzóan erre utalt a hét végén közzétett több szakértői jelentés, és értesülések szerint ezt erősíti meg a Bundesbank 2009-re szóló előrejelzése, amelyet a következő napokban hoznak nyilvánosságra.

A kiszivárgott adatok szerint a szövetségi bank a jövő esztendőre a hazai össztermék ideihez viszonyított 1 százalékos visszaesését jósolja, amely a legnagyobb visszaesés lenne a háború utáni időszakban Németországban.

Ezt megelőzően a GDP az első olajválság nyomán csökkent a legjobban az akkori NSZK-ban, 1975-ben 0,9 százalékkal. Az elmúlt hét közepén hasonlóan borúlátó előrejelzést tettek közzé az ország legtekintélyesebb gazdasági szakértői, az úgynevezett gazdasági bölcsek.

A kormányt és a kancellárt rendszeres tanácsokkal ellátó szakértők közössége a gazdasági növekedés tekintetében mostanáig stagnálást, azaz 0,0 százalékot jósolt, legutóbbi előrejelzésében azonban ezt már lefelé, éspedig mínusz 0,2 százalékra módosította.

Az előrejelzések szerint a jövő évben 1949 óta hatodszor lesz a recesszió. A gazdasági fellendülés évei után a GDP első ízben 1967-ben esett vissza az előző esztendőhöz viszonyítva, majd 1975-ben és 1982-ben és következett visszaesés. Az 1993-as esztendő - a német egység helyreállítását követő fellendülés után - ismét a recesszió éve volt, és utoljára 2003-ban csökkent a GDP az előző évhez viszonyítva.

A jövő évben Németországban várhatóan ismét növekszik a munkanélküliség is, a szövetségi munkaügyi hivatal szerint több tízezer, legkevesebb 30 ezer fővel.

A német kormány a pénzügyi válság nyomán elfogadott bankmentő, majd a rá következő konjunktúraélénkítő program meghirdetése után beismerte, hogy képtelen tartani azt a korábbi célt, amely szerint 2011-re új adósságok nélküli, kiegyensúlyozott költségvetést hoz létre.

A német parlament alsóházának költségvetési bizottsága pénteken jóváhagyta, hogy a német költségvetés kiadásai jövőre elérjék a 290 milliárd eurót, az eredetileg tervezett 283,2 milliárd euró helyett, és emiatt a hiány jövőre 18,5 milliárd euró legyen, 8 milliárddal több a korábban tervezettnél, jóval több az idénre tervezett 11,9 milliárdnál is.

A növekmény a gazdaságösztönző intézkedések következménye lesz. Angela Merkel kancellár egy vasárnapi nyilatkozatában azt jövendölte, hogy a jövő év Németország számára a gazdasági nehézségek, és ennek kapcsán a rossz hírek esztendeje lesz.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.