Bizonyos megütközést keltett benne

Merkel ellenzi, hogy Obama beszéljen a Brandenburgi kapunál

Angela Merkel német kancellár határozottan ellenzi, hogy Barack Obama közelgő berlini látogatásán történelmi, s egyben szimbolikus helyszínen, a Brandenburgi kapunál mondjon beszédet.

2008.07.09 16:08MTI

A kancellár ezzel kapcsolatos álláspontját szerdán ismertette a német kormány helyettes szóvivője. A kormány külügyminisztere viszont másként foglalt állást. Klaus Wowereit a német főváros kormányzó polgármestere korábban közölte: az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje - kívánságának megfelelően - a német történelem számos viharát megélt kapunál tarthatja meg beszédét.

Az amerikai politikus július 24-én tesz látogatást a német fővárosban, s korábbi értesülések szerint maga kérte, hogy - néhány korábbi amerikai elnökhöz hasonlóan - e jelképes helyszínen szólhasson a német főváros lakosságához. Az ügyben vita alakult ki a kancellári hivatal, illetve a szövetségi kormány, valamint a berlini szenátus (kormány) között. Angela Merkel nyilatkozatában a terv ellen foglalt állást.

Thomas Steg helyettes kormányszóvivő útján tudatta ugyanis, hogy "bizonyos megütközést" keltett benne Barack Obama tervezett beszéde a Brandenburgi kapunál. Steg szerint a kancellár "nem biztos abban, hogy az amerikai választási kampányt a kapunál kell folytatni." Mindennek ellenére Merkel úgy véli, hogy a végleges döntést a berlini szenátusnak kell meghoznia. Klaus Wowereit kormányzó polgármester megerősítette, hogy az Obama "fellépésének" helyszínét illető kérdésben a főváros az illetékes.

Ennek megfelelően már meg is kezdődtek az előkészületek, s Berlinbe érkezett a Németországban nagy népszerűségnek örvendő Obama stábjának néhány képviselője. A polgármester közölte: Berlin ugyanígy nyitott John McCain republikánus elnökjelölt esetleges hasonló tervével kapcsolatban is. Wowereit mellett, a kancellár ellenében foglalt állást ugyancsak szerdán Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, aki számára - mint minisztériuma hangsúlyozta - semmi problémát nem jelent az Obama által óhajtott helyszín.

A német kormány mindeddig azt az álláspontot képviselte, hogy az ország legfőbb szimbólumának számító Brandenburgi kaput csakis rendkívüli alkalmakkor lehet politikai nagygyűlések céljára felhasználni. Ez mindeddig csak megválasztott elnökök előjoga volt. Egyes értesülések szerint a hivatalban lévő Bush-kormány is nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy Obama a Brandenburgi kapunál akar beszédet mondani. Eddig csak két korábbi amerikai elnöknek adatott meg, hogy a Brandenburgi kapunál mondjon beszédet. 1987-ben Ronald Reagannek, aki felszólította Mihail Gorbacsovot a hírhedt berlini fal lebontatására, 1994-ben Bill Clintonnak, aki ugyanitt már "Berlin szabadságának" örülhetett. John F. Kennedy 1963-ban a berlin-schönebergi városháza előtt több százezer nyugat-berlini előtt mondta el történelmi beszédét.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.