300 tonna aranyért?
Verespatak - Greenpeace-petíció a román lépések ellen
A szervezet emlékeztet: a román kormány augusztus 27-én elfogadott és a parlament elé terjesztett egy törvénytervezetet, amelyben megegyezne a verespataki aranybánya-projektről a beruházó bányacéggel.
2013.09.03 12:37MTI
Online petíciót kezdeményezett a Greenpeace a verespataki aranybányászati beruházást támogató román kormányzati lépések ellen, a román parlament 11 tagja már közölte, hogy nem fogja támogatni a projektet.
A környezetvédő szervezet keddi közleményében kiemelték: elítélik a Rosia Montana Gold Corporation verespataki cianidos aranybánya-beruházását. "300 tonna aranyért nem áldozhatjuk fel Verespatakot és környékét" - fogalmaztak. Hozzátették: a 15-20 évig tartó projekt elpusztítja a térség kulturális és természeti környezetét és évszázadokra veszélynek teszi ki az egész régiót.
A Greenpeace ezért elindított egy petíciós oldalt (http://greenpeace.us4.list-manage1.com/track/click?u=1a0a875e5d8654eec0b754f47&id=52a753af8d&e=656b18ae91), ahol az emberek írhatnak a román parlament képviselőinek, hogy ne szavazzák meg a Verespatak elpusztítását megalapozó jogszabályt. Kevesebb mint 24 óra alatt több mint 2500-an írták alá a petíciót, aminek hatására a román parlament 11 tagja már közölte, hogy nem támogatja a bányaberuházást - hangsúlyozták.
A szervezet emlékeztet: a román kormány augusztus 27-én elfogadott és a parlament elé terjesztett egy törvénytervezetet, amelyben megegyezne a verespataki aranybánya-projektről a beruházó bányacéggel. A tervezetben a kormányzat rögzíti, hogy 6 százalékos járadékot kap a cianidos bányaberuházás profitjából, és az állam 25 százalékra növelné részesedését a projektben.
Úgy látják, ez azt bizonyítja, hogy a jelenlegi román politikai vezetők kívánatosnak tartanák "ezt a természeti és kulturális értékeket elpusztító, környezetszennyező beruházást". A szervezet szerint a törvénytervezet emellett több alapjogot is sért, így például a magántulajdonhoz és a tiszta környezethez való jogot.
A Greenpeace felidézte, Victor Ponta román miniszterelnök 2012 decemberében még az mondta: "Verespatakon jelenleg nem garantálták környezeti szempontból a környék biztonságát, ráadásul a román állam pénzügyi bevétele sem biztosított a projektből. A felhasználni kívánt technológia egyáltalán nem problémamentes. Amíg a beruházó nem garantálja a környezetvédelem legmagasabb szintjét, nincs is miről tárgyalnunk."
A kormányzat - választási ígéreteivel ellentétben - nem a szaktárcákkal, szakhatóságokkal vizsgáltatná a projekt kulturális és környezeti veszélyeit, hanem a parlamenti többségére bízza a szakmai döntést - olvasható a közleményben.
Kapcsolódó írások:
- "Ne csináljatok ketchupot Verespatakból" - tüntetés Bukarestben
- Népszavazással dőlhet el a verespataki aranybánya sorsa
- Budapesten az LMP szervezett tüntetést a verespataki aranykitermelés ellen
- A Verespatak-törvény ellen tüntettek Romániában
- Kelemen: az RMDSZ nem szavazza meg Verespatak-törvényt
- 30 romániai és külföldi városban terveznek tüntetéseket a verespataki aranybánya ellen
- Törvénytervezetet fogadtak el a verespataki projektről
- Szakminiszter: Verespataknak most nincs esélye a világörökségi címre
- 2016-ban kezdődhet el a verespataki arany kitermelése
- Verespataki aranybánya: RMDSZ-képviselő tiltakozik a szakértői döntés ellen