Kínában berendelték a japán nagykövetet
Japán miniszterek a Jaszukuni-szentélynél - Kína tiltakozik
Hivatalosan is tiltakozott Kína Japánnál az ellen, hogy a szigetország két minisztere felkereste a japán háborús halottaknak, köztük háborús bűnösöknek is emléket állító Jaszukuni-szentélyt; Pekingben berendelték a külügyminisztériumba a japán nagykövetet.
2013.08.15 08:37MTI
A miniszterek látogatása "súlyosan sérti az emberek érzéseit Kínában és más, (a második világháborús japán hódításnak) áldozatul esett ázsiai országban" - közölte a kínai külügyminisztérium.
A Hszinhua kínai állami hírügynökség bírálta a japán kormány minisztereinek az üggyel kapcsolatban tett "provokatív" kijelentéseit. Egyszersmind figyelmeztette a japán kormányt, hogy nyugtalanító jobbratolódásával "túl messzire megy".
Abe Sindzó japán kormányfő idén augusztus 15-én - Japán második világháborús kapitulációjának évfordulóján - nem kereste fel a szentélyt, de sajnálatát fejezte ki emiatt, és ajándékot küldött tisztelete jeléül. Megfigyelők szerint ezzel a lépéssel a miniszterelnök úgy akart gesztust tenni konzervatív szavazóbázisának, hogy eközben ne fokozza a feszültséget a japán-kínai és a japán-dél-koreai viszonyban.
Dél-Korea és Kína hevesen ellenzi, hogy japán politikusok ellátogassanak a 2,5 millió japán háborús halott, köztük 14 háborús főbűnös "lelkét" őrző szentélybe, a vizitek ezért általában komoly diplomáciai viszályhoz vezetnek. Bírálói szerint a szentély Japán ázsiai háborús hódításának, Kína és Korea lerohanásának és megszállásának szimbóluma.
A szentélyt meglátogató politikusok szerint ezzel szemben az imahelyen az országért életüket áldozó emberek előtt tisztelegnek, ahogy teszik azt számos másik, gyarmattartói múlttal rendelkező országban is.