A szentélyben tett látogatásokért

Visszautasította a bírálatokat a japán kormányfő

A hétvégi, a vitatott szentélyben tett miniszteri látogatások miatt a dél-koreai külügyminiszter lemondta tervezett tokiói útját, míg Peking "az egykori háborús áldozatok érzékenységének tiszteletben tartására" szólította fel Japánt.

2013.04.24 14:51MTI

Nincs kivetnivaló abban, hogy a napokban a japán kormány három minisztere fölkereste a szigetország háborús halottainak, köztük több háborús bűnösnek is emléket állító tokiói Jaszukuni-szentélyt - közölte Abe Sindzó japán miniszterelnök szerdán, miután Kína, Dél-Korea és Észak-Korea is tiltakozott az általuk a japán militarizmus jelképének tartott imahelyen tett vizitek miatt.

"Minisztereim nem fognak engedni a megfélemlítésnek. Biztosítani kell, hogy az ember kifejezhesse tiszteletét a háborús halottak lelke előtt" - mondta Abe a parlamentben a Kyodo hírügynökség beszámolója szerint.

A hétvégi miniszteri látogatások miatt a dél-koreai külügyminiszter lemondta tervezett tokiói útját, míg Peking "az egykori háborús áldozatok érzékenységének tiszteletben tartására" szólította fel Japánt. Szerdán Észak-Korea is csatlakozott a tiltakozó országok sorához, "tűrhetetlen sértésnek" nevezve a látogatásokat.

A sintoista Jaszukuni-szentélyt a XIX. század végétől 1945-ig elesett japán hősi halottak emlékére emelték, az 1970-es években azonban a szentély papjai titokban oda "temették" egyes, 1948-ban halálra ítélt és kivégzett japán háborús bűnösök "lelkét" is.

A környező országok szerint a szentély Japán ázsiai háborús hódításának, Kína és Korea lerohanásának és megszállásának a szimbóluma. A szentélyt meglátogató politikusok szerint ezzel szemben az imahelyen az országért életüket áldozó emberek előtt tisztelegnek, ahogy teszik azt számos más, gyarmattartói múlttal rendelkező országban is.

Abe szerdán közölte: "egy állam sem tiltja meg kormánytagjainak, hogy kifejezzék tiszteletüket azok iránt, akik feláldozták életüket az országért". Míg a környező országok szerint a látogatások Japán "jobbra tolódását" és "újraéledő militarizmusát" jelzik, addig Abe szerint a tiszteletadás "alapvető állampolgári kötelesség".

A nacionalistának tartott Abe tavaly ősszel ellenzéki vezetőként maga is meglátogatta a szentélyt, a hétvégén pedig egy fát adományozott a Jaszukuninak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.