Hosszú távú stratégiára van szükség

Élelmiszerválság: Merkel kancellár átfogó intézkedéseket sürget

A vezető ipari államokat és Oroszországot tömörítő G8-csoport hétfőn kezdődő, hokkaidói csúcstalálkozója előtt átfogó intézkedéseket sürgetett az élelmiszerellátás biztonsága érdekében a német kancellár.

2008.07.06 14:55MTI

A Der Tagesspiegel vasárnapi számában megjelent írásában Angela Merkel hangsúlyozta annak szükségességét, hogy az állam- és kormányfők egyidejűleg tegyenek erőfeszítéseket az akut élelmiszerválság mérséklésére, s ugyanakkor dolgozzanak ki hosszú távú stratégiát az élelmiszerellátás biztonságának szavatolására az egész világon.

A német kancellár - aki tavaly a G8-ak heiligendammi csúcstalálkozójának házigazdája és egyben a környezetvédelmi kötelezettségvállalások legfőbb szorgalmazója volt - üzenetében ez alkalommal első helyen az élelmiszerválsággal, s ennek kapcsán az élelmiszerek magas árával foglalkozott.

Merkel szerint az állam- és kormányfőknek meg kell vitatniuk a további áremelkedések megakadályozásának lehetőségeit.

A kancellár asszony úgy vélte, hogy az élelmiszerválság számos afrikai és ázsiai országban egyben súlyos biztonsági kockázatot is jelent, s mindenekelőtt a szűk készletek elosztása vezethet konfliktusokhoz.

A Der Spiegel vasárnapi értesülése szerint a német kormány mindennek elhárítása érdekében levélben fordult a japáni csúcstalálkozó további hét részvevőjéhez, s egyebek között arra figyelmeztetett, hogy az élelmiszerek hiánya a leginkább sújtott országokban veszélyeztetheti a demokratizálódást, s a szükséges stabilitás megteremtését, ezáltal pedig nemzetközi biztonsági problémát okozhat.

Éppen ezért a szükséghelyzetben lévő országokat azonnali támogatásban kell részesíteni, s mindenekelőtt a vetőmaghoz, valamint a műtrágyához való gyors hozzájutást kell biztosítani számukra.

A környezetvédelemmel kapcsolatban Angela Merkel figyelmeztette a csúcs résztvevőit tavaly vállalt kötelezettségeikre. Heilgendammban az állam- és kormányfők ígéretet tettek arra, hogy 2050-ig igyekeznek legalább felére csökkenteni a széndioxid-kibocsátást.

Merkel hangoztatta, hogy mindez ugyanakkor nem csak a legfejlettebb államok, hanem az őket a fejlettségben leginkább megközelítő, úgynevezett küszöbországok, azaz Kína, India és Brazília kötelessége is.

A német kancellár elengedhetetlennek nevezte azt is, hogy megoldást találjanak a magas kőolajárak problémájára, s ennek kapcsán egyebek között a nemzetközi olajpiacok nagyobb átláthatóságának biztosítására és a spekuláció kiküszöbölésére szólított fel.

A Japánban tartandó csúcstalálkozóval kapcsolatban felhívást tett közzé vasárnap José Manuel Barroso is. A Bild am Sonntag című lapban megjelent nyilatkozatában az Európai Bizottság elnöke a csúcs résztvevőit a klímaváltozás elleni erőfeszítések fokozására, s korábbi kötelezettségvállalásaik betartására szólította fel.

Barroso szerint az említett "küszöbországoktól" csak akkor várható el a környezetvédelmi célkitűzésekhez való csatlakozás, ha a legfejlettebb államok élen járnak azok megvalósításában.

A növekvő energiaárakkal kapcsolatban a bizottsági elnök az Európai Unió tagországaiban egyfajta szociális tarifa bevezetésére, azaz a legszegényebb lakossági rétegek támogatására tett javaslatot.

Barroso szerint általánosságban a kőolajtól és a földgáztól való függőség mérséklésére lenne szükség, s ezzel összefüggésben az atomenergia jelentőségét említette.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.