Az alapjogok magyarországi helyzete
A szakbizottság rábólintott a Tavares-jelentésre
Az Európai Parlament (EP) állampolgári jogokkal, illetve bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó szakbizottsága elfogadta szerdán az alapjogok magyarországi helyzetét vizsgáló jelentéstervezetet, amelyet a portugál zöldpárti EP-képviselő, Rui Tavares készített.
2013.06.19 13:06MTI
A 60 tagú bizottságban 58 képviselő vett részt a szavazásban, 31-en támogatták a számos ponton módosított jelentéstervezetet, 19-en szavaztak ellene, és 8-an tartózkodtak.
A testület a végszavazás előtt a tervezethez érkezett 551 módosító indítványról is szavazott. A néppárti képviselők, a többi között a magyar Fidesz-KDNP-s politikusok önálló módosító indítványainak nagy többségét elvetette a bizottság. Rui Tavares ugyanakkor magyar újságíróknak adott nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hetekben kidolgozott több mint 40 közös, kompromisszumos módosító indítvány közül több a magyar kormány és a Fidesz észrevételeit is tartalmazza, és ezeket néppárti képviselők is támogatták.
Bekerült például a dokumentumba, hogy az alaptörvény tavaly decemberben megsemmisített átmeneti rendelkezéseivel kapcsolatban az alkotmánybíróság felszólította a jogalkotót, teremtsen tiszta jogi helyzetet, de a dokumentum szerint ez nem jelenti azt, hogy ezeket alaptörvénybe kellene foglalni.
Újdonság a szövegben annak ismertetése is, hogy a kétharmados törvények jogintézménye más tagállamokban is létezik, és a rendszerváltás óta része a magyar jogrendnek is, ugyanakkor a jelentéstervezet szerint ezek "kiterjedt alkalmazása" továbbra is "aláássa a demokrácia elveit és jogállamiságot".
A magyar hatóságok számára megfogalmazott ajánlások közé bekerült például az is, hogy családjogi, szociális, költségvetési kérdések kerüljenek ki a kétharmados törvények köréből. Emellett a dokumentum annak fontosságát is kiemeli, hogy bár a kormánykoalíciónak egyedül is megvan az ehhez kellő többsége, az alkotmányozásnak mégis a lehető legszélesebb parlamenti konszenzussal kellene történnie.
Új elem az is, hogy a dokumentum elismeri, a demokráciához nem elengedhetetlen az alkotmánybíróság. Kiemeli viszont, hogy ahol létezik ilyen testület, ott kívánatos volna, hogy minden jogszabály esetében dönthessen arról, összhangban áll-e az alkotmánnyal.
A törvényhozásnak a tervezet szerint - amellett, hogy vissza kellene állítania az alkotmánybíróság döntési jogkörét költségvetési kérdésekben - a testület megválasztásakor is konszenzusra kellene törekednie az ellenzéki pártokkal, biztosítva, hogy az Ab tagjai mentesek legyenek a politikai befolyástól.

Az ajánlások közé a bizottság szocialista elnöke, a spanyol Juan Fernando López Aguilar egyéni módosító indítványának elfogadásával az is bekerült, hogy a magyar hatóságoknak fel kellene kérniük a Velencei Bizottságot és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalát az új választási jogszabályok és intézményrendszer közös elemzésére, valamint utóbbit a választások megfigyelésére is.
Immáron üdvözli a dokumentum, hogy bár az alaptörvény legutóbbi módosítása hatályon kívül helyezte az Ab korábbi határozatait, a testület azóta is hozott már olyan döntést, amelyben korábbi ítéletére hivatkozott, aggasztónak tartja ugyanakkor, hogy más bíróságok esetleg nem hivatkozhatnak korábbi Ab-határozatokra.
Több kompromisszumos módosító indítvány is foglalkozik az Európai Bizottság és Magyarország közötti jogi vitákkal, és tudomásul veszi a tervezet bemutatása óta történt fejleményeket. Például azt, hogy a magyar kormány azt javasolta, szűnjön meg az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogköre, továbbá kerüljön ki az alkotmányból az elmarasztaló bírósági ítéletekből fakadó fizetési kötelezettség miatt kivethető különadó. A politikai hirdetések korlátozásával kapcsolatban most az került be a szövegtervezetbe, hogy ilyen korlátozások más tagállamokban is léteznek, és jelenleg is tart az egyeztetés Budapest és Brüsszel között.
Az egyik kompromisszumos módosító javaslat egy olyan új bekezdést is betoldott a dokumentumba, amely az eddiginél hangsúlyosabban szögezi le a kettős mérce alkalmazásának kizárását.
Az Európai Parlament "újra megerősíti", hogy "a legnagyobb fontosságot tulajdonítja a tagállamok egyenlősége elvének tiszteletben tartására, és elutasítja a kettős mérce alkalmazását, hasonló helyzeteknek és jogszabályoknak azonos megítélés alá kell esniük" - áll immáron a dokumentumban.
A tervezet továbbra is egyértelműen utal az uniós szerződés 7. cikkének első pontjában leírt eljárásra, amely nem jelent szankciókat, de ez alapján az uniós intézmények a tagállamok nyolcvan százalékának támogatásával és az EP beleegyezésével vizsgálatot indíthatnak, hogy fennáll-e egy adott tagállamban annak kockázata, hogy sérülnek az uniós szerződésben lefektetett alapvető értékek. Az eredeti javaslathoz képest viszont némileg puhult a megfogalmazás; a Tavares által írt eredeti dokumentum világosan arra kéri az EP házbizottságát, hogy indítsa el Magyarország ellen az eljárást, ha a magyar kormány nem az uniós szerződés kettes cikkében lefektetett értékekkel összhangban teljesíti a határozati javaslatban megfogalmazott ajánlásokat. Az új változat már csak ennek megfontolását kéri a testülettől, ha úgy tűnik, hogy a magyar válaszok nem állnak összhangban az európai alapértékekkel.
Változatlan formában hagyta jóvá a szakbizottság a tervezetnek azt a pontját, amely azt mondja ki, hogy a magyarországi változások trendje összeegyeztethetetlen az uniós értékekkel és a szerződés egyéb pontjaival, és ha ezt a trendet nem javítják ki kellő időben és megfelelő módon, akkor az az európai alapértékek súlyos megsértésének "egyértelmű kockázatához vezet".
Kapcsolódó írások:
- Fideszes EP-képviselők: kétszáz módosító a Tavares-indítványhoz
- Tavares kész pontosítani jelentéstervezetét
- Tavares-jelentés: elkészült a kormány hivatalos álláspontja
- Felháborodott a CÖF, bírálja a Tavares-jelentést
- Az MSZP nem támogatná az országot sújtó EU-szankciókat
- Rogán állítja: politikai célzatúak a nemzetközi támadások
- Kormányszóvivő: a Tavares-jelentés tele van tárgyi tévedésekkel
- Gál Kinga a tervezetről: nem helytálló megállapítások, csúsztatások tömkelege