37 százalék
A CSU körüli botrányok visszavetették a német konzervatívok népszerűségét
Visszavetették a német konzervatívok népszerűségét a bajor CSU körül kirobbant botrányok, a Bayern München elnökének adócsalási ügye és a müncheni kormány több tagját érintő pénzügyi visszaélések nyomán héthónapos mélypontra csökkent a CDU/CSU pártszövetség választói támogatottsága.
2013.05.05 18:09MTIA Bild am Sonntag című vasárnapi lapban ismertetett felmérés szerint a konzervatívok 37 százalékon állnak, ami a legalacsonyabb érték tavaly október óta, és 3 százalékpontos csökkenés az egy héttel korábbihoz képest.
A felmérést végző Emnid közvélemény-kutató cég szerint a CDU/CSU népszerűségének jelentős visszaesésében szerepe van a leghíresebb német sportvezető, a konzervatívok támogatójaként számon tartott Uli Hoeness adócsalási ügyének, és a közpénzen foglalkoztatott közeli rokonok miatt a CSU-nál kirobbant botránynak.
A konzervatív uniópártok visszaesése miatt alig négy hónappal az országos parlamenti választás előtt egyaránt 42 százalékon, vagyis fej-fej mellett áll a két tábor, a konzervatív-liberális koalíció pártjai és a közös kormányzásra készülő szociáldemokraták (SPD) és Zöldek.
A két ellenzéki pártnak felhajtóerőt biztosíthatnak az elitek pénzügyi visszaéléseiről szóló ügyek. A baloldali pártok már jóval a botrányok kirobbanása előtt elhatározták, hogy a német lakosság értékrendjének egyik legfontosabb elemét, a társadalmi egyensúlyt és igazságosságot állítják kampányuk középpontjába. Programjukban szerepel a gazdagok fokozott adóztatása, a vagyonadó bevezetése s a személyi jövedelemadó (szja) felső kulcsának emelése. Az ARD közszolgálati tévé pénteken ismertetett felmérése szerint a lakosság többsége helyesli mindkét tervet, s az szja-emelést még az uniópártok támogatóinak 59 százaléka is jó gondolatnak tartja.
Uli Hoenessről áprilisban derült ki, hogy az adócsalásért járó büntetés elkerülése érdekében önfeljelentést tett egy svájci számlájával összefüggésben. A botrány nyomán élénk közéleti vita bontakozott ki az adózási morálról. Megszólalt Joachim Gauck államfő is, aki egy interjúban hangsúlyozta: nem engedhető meg, hogy széles körben elterjedjen az a felfogás, hogy aki nem ügyeskedik, az magára vessen, mert ennek a nézetnek az eluralkodása veszélybe sodorná a demokráciát.
A Der Spiegel vasárnapi száma szerint a sportvezető a Bayern München több szponzorának is kényelmetlenné vált. A hamburgi hírmagazin beszámolója alapján az Audi, az Adidas, a Volkswagen és a Deutsche Telekom is sürgeti, hogy a május 25-ei Bajnokok Ligája döntő után függessze fel klubelnöki tevékenységét, amíg eljárást folytatnak ellene a hatóságok.
A CSU úgynevezett rokonbotrányába a bajor tartományi parlament több tucat konzervatív képviselője mellett a bajor kormány három CSU-s tagja is belekerült. Mindhárman közölték, hogy visszafizetik a költségkeretükből rokonaik foglalkoztatására fordított közpénzt.
Kapcsolódó írások:
- A német liberálisok folytatnák a CDU/CSU-val fennálló koalíciót
- Reding politikai jövőjét latolgatja a Le Soir
- Angela Merkelt rekord támogatottsággal választották ismét a CDU elnökévé
- Elzárkóznak a német Zöldek a konzervatív CDU/CSU-tól
- Újabb CDU-SPD erőpróba a német adócsalók kapcsán
- Plagizált, mégis a helyén marad a CDU frakcióvezetője