"Aleppói incidens"
Lavrov: ne akadályozzák a vegyi fegyverrel kapcsolatos vizsgálatot
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn Moszkvában ismételten követelte a március 19-i "aleppói incidens" - a vegyi fegyver bevetésével kapcsolatos vádak - kivizsgálását.
2013.04.29 14:28MTIAz orosz diplomácia vezetője azután fejtette ki Moszkva álláspontját az ügyben, hogy tárgyalt az Afrikai Unió elnökével.
A szíriai kormány és fegyveres ellenzéke ugyanis korábban kölcsönösen megvádolta egymást, hogy vegyi fegyvert vetett be Aleppó környékén. Damaszkusz ezután fordult a világszervezet főtitkárához azzal a kéréssel, hogy sürgősen küldjenek szakértői csoportot a helyszínre a történtek kivizsgálására. Lavrov szerint ezt több ország igyekszik megakadályozni.
Lavrov szerint még a geopolitikai indíttatású spekuláció is megengedhetetlen a tömegpusztító fegyverek használatával kapcsolatosan,.
Az orosz külügyminiszter azzal vádolta az ENSZ több - meg nem nevezett - tagállamát, hogy "nem egészen becsületes indokokkal" gyakoroltak nyomást a világszervezet főtitkárára. Ez utóbbi korábban még egyetért azzal, hogy teljesíteni kell Damaszkusz kérését, és ellenőröket kell a vegyi fegyverek bevetésének helyszínére küldeni. Lavrov nehezményezte, hogy Ban Ki Mun később a szíriai kormánynak küldött levelében már azt a feltételt szabta, hogy az ENSZ-szakértőket engedjék be a közel-keleti ország minden pontjára, minden objektumba, és ott minden jogi és természetes személyt kikérdezhessenek.
Az orosz diplomácia vezetője úgy vélte: Szíriában is ugyanazt próbálják most, mint korábban Irakban, ahol szintén tömegpusztító fegyvereket kerestek - utalt Lavrov az Irak elleni háborúra.
2003. március 20-án az Egyesült Államok és szövetségesei háborút indítottak Irak ellen Szaddám Huszein elnök rendszerének megdöntésére. A hivatalos amerikai indoklás szerint Bagdad nem tett eleget az ENSZ BT 1441. számú, 2002. november 8-án elfogadott határozatának, amely az iraki tömegpusztító fegyverek felszámolását követelte. A BT felhatalmazása nélkül kezdett háború nagy nemzetközi tiltakozást váltott ki, és megosztotta a nemzetközi közvéleményt.
Kapcsolódó írások:
- McCain: nem kerülhet vegyi fegyver dzsihadisták birtokába
- Obama: a vegyi fegyverek bevetése Szíriában fordulópont
- Szíria, vegyi fegyverek - korlátlan ellenőrzési lehetőséget sürget az ENSZ-főtitkár
- Az oroszok nem sürgetik Aszad távozását
- Lavrov szerint a vegyi fegyverek biztonságban vannak
- Clinton, Lavrov, Brahimi - nem született áttörés a találkozón
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06