Látogatás
Peking éberségre szólít fel Japánnal kapcsolatban
Japán szomszédainak és a nemzetközi közösségnek "nagyon ébernek" kell lenniük a tokiói vezetők viselkedését és szándékait illetően - jegyezte meg a kínai külügyi szóvivő Pekingben.
2013.04.23 18:57MTIKedden a szigetország törvényhozásának 168 tagja látogatott el a tokiói Jaszukuni-szentélybe.
Korábban a japán kormány három minisztere kereste fel az imahelyet, amelyben az 1970-es évek végétől tizennégy háborús bűnösnek is emléket állítottak. Dél-Koreában, Kínában, illetve Tajvanon a japán militarizmus jelképének tartják a szentélyt, a japán vezetők látogatását pedig demonstratív üzenetnek vélik.
Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő már hétfőn tiltakozott a kormánytagok látogatása miatt, és mert Abe Sindzó japán kormányfő adományt küldött a szentélynek. Most úgy fogalmazott, a "japán félnek jelentőségteljes lépést kell tennie annak érdekében, hogy elnyerje a nemzetközi közösség bizalmát, hogy ne okozzon önmagának és másoknak kárt, illetve hogy ne szigetelje el magát".
Az állami Hszinhua hírügynökség keddi kommentárjában "hírhedtnek" nevezi a Jaszukuni-szentélyt és úgy véli, az elmúlt napok eseményeivel Japán sokkal inkább okoz magának kárt, semmint ázsiai szomszédainak, amelyek "súlyosan megszenvedték a japán imperialisták uralmát".
A vizit provokatív és általa Japán távolabb kerül attól, hogy "normális államként" tekintsenek rá - olvasható az írásban. Szerzője bírálja azokat a japán politikusokat, akik gyakran a választások előtt, vagy után rövidlátó módon igyekeznek híveket szerezni a Jaszukuniban tett látogatásukkal, de - a Hszinhua szerint - ezzel rontják a külföld Japánról alkotott képét.
A jegyzet emlékeztet rá, hogy 2005 októbere óta japán törvényhozók részéről ez volt a legnagyobb számú csoport, amely a szentélyben járt, s úgy véli, ennek további káros hatása lesz a már amúgy is feszült szomszédok közti viszonyra.
A Global Times című angol nyelvű kínai napilap szintén kedden közölt kommentárjában bizonyítva látja, hogy Japán "Kelet-Ázsia bajkeverője és provokatőre", amely "felborította az ingatag regionális egyensúlyt". A lap szerint Peking úgysem képes a japánok viszonyulását megváltoztatni a Jaszukunihoz, ezért ehelyett határozott diplomáciai lépésekre és válaszintézkedésre bíztatja a kínai vezetést.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06