Atomlétesítmények
Phenjan újraindítja, Peking sajnálja
Kína sajnálatát fejezte ki, amiért Észak-Korea újra meg akarja nyitni nukleáris létesítményeit - hangzott el a kínai külügyi szóvivő keddi tájékoztatóján.
2013.04.02 14:49MTIHung Lej a 2007-ben bezárt jongbjoni komplexum újbóli beindításával kapcsolatos phenjani bejelentéssel kapcsolatban annyit közölt: Kína támogatja a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését és az ezt szolgáló hatoldalú tárgyalásokat. Országa szerint ez szolgálná a térség békéjét és stabilitását.
A szóvivő valamennyi érintett felet ismételten nyugalomra és visszafogottságra intett, s a kérdés megfelelő rendezése érdekében sürgette a mielőbbi visszatérést a tárgyalóasztalhoz.
A Koreai-félszigeten az utóbbi hetekben különösen feszültté vált a helyzet. Az Egyesült Államok és Dél-Korea közös hadgyakorlatot tart, amelyen korszerű fegyvereket vetnek be, amerikai lopakodó bombázók és vadászrepülőgépek is megjelentek a déli légtérben.
Phenjan hadiállapotot hirdetett ki, hadseregét, fegyvereit harckészültségbe helyezte, s háborús retorikával riogatja az Egyesült Államokat, illetve annak katonai bázisait.
Kína is mozgósította katonáit a Koreai-félsziget térségében, megnövelte létszámukat a közös határ közelében és készültségbe helyezte légierejét is. A környéken páncélozott harcjárművek és szállító járművek láthatók, a két országot elválasztó Jalu folyó mentén repülőgépek ellenőrzik a határtérséget.
Megfigyelők arra hívják fel a figyelmet, hogy a Kína és Észak-Korea közötti védelmi szerződés értelmében Pekingnek Phenjan segítségére kell lennie abban az esetben, ha támadás éri.
Peking az utóbbi hónapokban az észak-koreai műholdfellövésnek álcázott rakétakísérlet és legutóbbi, harmadik föld alatti kísérleti atomrobbantás után a korábbinál sokkal hidegebb magatartást tanúsított szomszédjával szemben.
A kínai média szokatlan módon arról is cikkezett, hogy "Pekingnek el kellene engednie Phenjan kezét", mivel Phenjan rendre figyelmen kívül hagyta egyetlen támogatójának - Kínának - a kéréseit és intelmeit.
A legfrissebb kínai szakvélemények egy része szerint az Egyesült Államok katonai fellépését Peking nem tartja a maga számára veszélyesnek, s vannak, akik úgy vélik, az amerikai katonai erő jelenléte a Koreai-félszigeten szükséges Észak-Korea "féken tartása" céljából.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06