Olasz választások - ELEMZÉS

Akaratlanul is Monti szekerét tolhatja Berlusconi

Szinte a nullával egyenlő annak a valószínűsége, hogy az olasz politikai botrányhős, Silvio Berlusconi megnyeri a február végén esedékes parlamenti választásokat. Megfigyelők szerint ugyanakkor a volt miniszterelnök által a napokban újjáélesztett jobbközép szövetség arra igenis alkalmas lehet, hogy keresztülhúzza az esélyes balközép számításait, és akaratlanul is Mario Monti ügyvezető kormányfő malmára hajtsa a vizet.

2013.01.11 15:11MTI

Az olasz politikai életet ismét felkavaró 76 éves médiamogul a napokban egy televíziós szereplése alkalmával örömmel újságolta, hogy három hét alatt 10 százalékponttal nőtt a népszerűsége. A közvélemény-kutatások szerint azonban a Pierluigi Bersani által  vezetett Demokrata Párt (PD) és szövetségesei alkotta balközép koalíció 40 százalékos támogatottságával messze lekörözi Berlusconi táborát, amelyre jelenleg a szavazók 25 százaléka adná le a voksát, míg a Monti vezette lista 15 százalékon áll.
   
Roberto D'Alimonte ismert olasz politológus szerint Berlusconinak ugyan "nulla esélye" van a február 24-én és 25-én tartandó választások megnyerésére, az "ünneprontó szerepét" azonban még eljátszhatja a választási törvény révén, amely a győztes pártot plusz helyekkel - automatikusan a megszerezhető mandátumok 55 százalékával - jutalmazza. A jogszabály előírásai azonban eltérőek a parlament két kamarája esetében: míg a 630 fős alsóházban országos szinten dől el az ajándék helyek sorsa, addig a 315 fős szenátusban regionális szinten. Ez pedig azt jelenti, hogy Bersani szövetségének a konzervatívok hagyományos északi fellegváraiban, köztük a 49 mandátumot jelentő Lombardiában is győzedelmeskednie kellene ahhoz, hogy többsége legyen a felsőházban.
  
Ezt a feladatot igencsak megnehezíti az a hétfői fejlemény, hogy újfent választási szövetséget kötött egymással a Szabadság Népe (PdL) és az Északi Liga nevű unió- és bevándorlásellenes párt, amelynek szintén az északi tehetősebb országrészben található a szavazóbázisa. Berlusconi az együttműködésért cserébe elfogadta a liga azon követelését is, hogy nem jelölteti magát miniszterelnöknek, s a jobbközép tömörülést csak a választási kampány idején vezeti.
   
"A jelenlegi helyzetben a PD-nek elég Lombardiában és még egy másik (északi) régióban például Venetóban, veszíteni, amire a PdL-Északi Liga paktuma után jó esély is van, és máris nincs meg a többsége a szenátusban" - figyelmeztetett D'Alimonte.         

A legfejlettebb itáliai régiót, Lombardiát megfigyelők már az "olasz Ohióként" emlegetik, utalva az amerikai elnökválasztás kimenetelét befolyásoló legfontosabb ingaállamra. A szakember szerint a baloldali koalíciónak nem lesz egyszerű nyernie a dél-olaszországi Campania régióban sem, ahol az Antonio Ingroia maffiaellenes ügyész által nemrég alapított és nagy népszerűségnek örvendő párttal kell megküzdenie. A politológus a "billegő térségek" közé sorolja Szicíliát is.
  

Amennyiben a PD-nek nem sikerül többséget szereznie a felsőházban, Bersani arra fog kényszerülni, hogy Mario Montival kössön szövetséget. Ha ez utóbbi forgatókönyv valósul meg, akkor Berlusconi választási részvételével tulajdonképpen annak az embernek nyújt közvetve segítő kezet, akit a rekordszintű munkanélküliség és a súlyos recesszió fő felelősének tart.         

Igaz, a balközép tömörülés a héten már jelezte: Montit elsőként fogja megkeresni, hogy leendő kormányuk támogatását kérje tőle. Megfigyelők szerint a befektetők által is hőn áhított PD-Monti szövetségnek az ideológiai akadályokon túl azonban még az is az útjában áll, hogy Monti túl nagy árat, egyenesen a miniszterelnöki széket kérné érte cserébe, amelyet Bersani magának akar.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.