Brüsszelben
Martonyi a közel-keleti békefolyamatról is tárgyal a Külügyek Tanácsának ülésén
Martonyi János külügyminiszter hétfőn részt vesz a Külügyek Tanácsának ülésén Brüsszelben, az eseményen az EU-s külügyminiszterek egyebek mellett a közel-keleti békefolyamatról, Szíriáról, Oroszországról és a Nyugat-Balkánról tanácskoznak.
2012.12.10 12:04MTIA Külügyminisztérium kifejtette: a szakminiszterek ülése munkaebéddel veszi kezdetét, majd a plenáris ülést követően a tárcavezetők díszvacsorán vesznek részt abból az alkalomból, hogy idén az EU kapta a Nobel-békedíjat. A munkaebéd fő témája Oroszország és a közel-keleti békefolyamat lesz - közölték.
Kiemelték, szó lesz az EU és Oroszország kapcsolatairól, és a tárcavezetők várhatóan "a szokásosnak tekinthető témákat emelik ki", például az emberi jogok, az energia, a válságkezelés, a kereskedelem és a vízumpolitika kérdését. A közel-keleti békefolyamatot illetően a tárca emlékeztetett, az ENSZ Közgyűlése a napokban elfogadta a palesztinok javaslatát, és "nem tag megfigyelő állam" státust adott Palesztinának.
A miniszterek megvitatják a döntés lehetséges következményeit, a békefolyamatot szolgáló nemzetközi és uniós erőfeszítéseket - tették hozzá. A tanács plenáris ülésén a miniszterek Szíria, Egyiptom és Líbia helyzetével foglalkoznak. Szíria esetében a tárcavezetők folytatják a véleménycserét az ellenzéki koalíció esetleges elismeréséről, az egyre súlyosbodó humanitárius válságról, a közvetítésre tett nemzetközi erőfeszítésekről, valamint a rezsimmel szemben bevezetett szankciókról - tájékoztattak.
Tekintettel az utóbbi időszak eseményeire, utólag került fel a napirendre az egyiptomi helyzet megtárgyalása - jegyezték meg. Mohamed Murszi egyiptomi államfő szombaton hatályon kívül helyezte azt a korábbi, az ellenzék által erősen bírált rendeletét, amellyel jelentős mértékben kiszélesítette hatalmi jogköreit. A vitatott dekrétum november 22-én született, és annak keretében Murszi szinte teljhatalmat összpontosított saját kezében.
A Külügyminisztérium közleményében hangsúlyozták, a tárcavezetők áttekintik a nyugat-balkáni térség aktuális kérdéseit is. Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő várhatóan elsősorban a Szerbia és Koszovó közötti párbeszédre tér majd ki, de érintheti Macedónia, Albánia és Bosznia-Hercegovina helyzetét is - fogalmaztak. Közölték, az ülésen megvitatják az amerikai elnökválasztásnak az Egyesült Államok külpolitikájára és az EU-val fennálló kapcsolataira gyakorolt lehetséges hatásait is.