Fenyegetést jelenthet
Emberi jogi szervezet bírálja az új egyiptomi alkotmány tervezetét
Az új egyiptomi alkotmány tervezete olyan cikkeket tartalmaz, amelyek súlyos fenyegetést jelenthetnek az emberi jogok számára a Mubarak után Egyiptomban.
2012.10.08 17:56MTIAz új alkotmány kidolgozására egy 100 főből álló alkotmányozó bizottságot alakítottak júniusban Hosszam el-Gariáni bíró vezetésével, miután a Hoszni Mubarak elnök hatalmát 2011 februárjában megdöntő népmozgalom nyomán felfüggesztették az addigi alaptörvényt. "A bizottságnak lehetősége van arra, hogy kitűzze az emberi jogok tiszteletben tartását garantáló jelzőkarókat, de a jelenlegi tervezet nem teljesíti ezt a feltételt homályos nyelvezete vagy a beépített korlátozások miatt, amelyek számos jogot éppen a lényegétől fosztanak meg" - állapította meg az alkotmánytervezetet megszerző Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet jelentése.
A tervezet tartalmaz bizonyos polgári, politikai, társadalmi és gazdasági jogokat, de "más rendelkezései ellentétben állnak a nemzetközi emberi jogi normákkal, és komoly fenyegetést jelentenek az emberi jogok jövőjére nézve Egyiptomban" - folytatódik a jelentés. A dokumentum példaként említi az 5. cikket, amely nem tiltja meg a kínzást, a 36-ikat, amely a férfi-női egyenjogúságra, illetve a 9-iket, amely a "szólás- és vallásszabadságra nézve jelent komoly fenyegetést". A 2011. január-februári népmozgalmat nagymértékben az emberi jogokat rendszeresen megsértő rendőrség elleni harag motiválta.
Ebből a szempontból a HRW különösen meglepőnek tartja, hogy az új alkotmánytervezet nem tartalmazza a kínzás teljes betiltását. A 36. cikk ugyan leszögezi, hogy az állam garantálja férfiak és nők egyenlőségét, de hozzáteszi: "amennyiben az nem áll ellentétben a saría (iszlám jog) előírásaival". A tervezet azt is tartalmazza, hogy a nőnek "össze kell egyeztetnie a családdal szembeni kötelezettségeit a társadalomban végzett munkájával". A HRW szerint ez a kitétel ellentétben áll az ugyanebben a fejezetben megfogalmazott másik cikkel, amely tiltja a nemi alapon álló megkülönböztetést.
Gariáni közölte, hogy az új alkotmánynak novemberre kell elkészülnie, majd népszavazásra bocsátják. Sokan attól tartanak, hogy az alkotmányozó bizottságban többségben lévő iszlamisták arra fogják használni befolyásukat, hogy a választókat az "igen" szavazatokra ösztökéljék.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06