Elhalasztják a döntést?
Kohéziós pénzek - Vitamaraton Brüsszelben Magyarországról
Az előre tervezettnél jóval hosszabb vitát folytattak az európai uniós tagországok pénzügyminiszterei hétfőn a Magyarország ellen túlzott államháztartási hiány miatt folyó eljárás keretében.
2012.03.13 15:41MTIMiközben előző nap Brüsszelben még a legtöbben csaknem biztosra vették, hogy a miniszterek megszavazzák az Európai Bizottság javaslatát a hiány kiigazítására szeptemberig adandó határidőről, illetve a kohéziós támogatások jövőre hatályba lépő, részleges felfüggesztéséről, a délutáni órákban még tartott a témáról folytatott vita a miniszteri tanácsban.
Diplomáciai források szerint négy tagállam azt szerette volna elérni, hogy legalább a felfüggesztésről szeptemberre halasszák a döntést. Állítólag Nagy-Britanniáról, Lengyelországról, Ausztriáról és Csehországról van szó. Más források szerint Németország is hajlik erre a megoldásra, míg az Európai Bizottság kitart a javaslat mellett.
Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter már az ülés előtt jelezte, hogy nem kívánja szó nélkül jóváhagyni a végrehajtó testület javaslatát, mert szerinte az Európai Unió helyesen tenné, ha több időt adna Magyarországnak pénzügyei rendbetételére.
A vita alakulását minden bizonnyal befolyásolta, hogy az előző napon az eurózóna pénzügyminiszterei a magas deficitet felhalmozó Spanyolország esetében nem a büntetés mellett foglaltak állást, hanem több lehetőséget hagytak Madridnak a kiigazításra.
Az MSZP reméli, nem fagyasztják be a Magyarországnak szánt támogatást
Az MSZP reméli, az uniós pénzügyminiszterek keddi találkozójukon nem döntenek úgy, hogy befagyasztanak Magyarországnak szánt kohéziós pénzeket.
Harangozó Gábor, az Európa Tanács MSZP-s tagja, országgyűlési képviselő budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: bár Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter gazdaságpolitikája minden okot megadott az Európai Unió pénzügyminisztereinek arra, hogy kényszerítő intézkedésekkel bírják rá a magyar kormányt a költségvetés kiszámítható és fenntartható pályára állítására, az MSZP mindennek ellenére kéri az EU-s tárcavezetőket, ne hozzák meg ezt a döntést, a támogatás befagyasztása ugyanis kifejezetten hátrányosan érintené Magyarországot. Ha az unió megvonná a kohéziós támogatásokat, tovább növelné a bajt - figyelmeztetett.
Az ellenzéki politikus emlékeztetett: Spanyolország hasonlóan nehéz költségvetési helyzetbe került, mint Magyarország, a spanyolokkal szemben azonban nem alkalmaztak ugyanilyen kényszerítő intézkedéseket. "Azt pedig végképp méltánytalannak tartanánk, ha egyfajta kettős mérce alakulna ki az EU-ban, és egyes tagállamokra vonatkoznának bizonyos szabályok, másokra nem" - hangsúlyozta.
Harangozó Gábor egyúttal felszólította a kabinetet: minden szükséges intézkedést tegyen meg a következő fél évben - ha lehetőséget kap rá -, hogy elkerülhető legyen Magyarország megbüntetése.
A kedd délutáni hírek arról szóltak, az uniós pénzügyminiszterek fontolóra veszik, hogy esetleg elhalasztják a döntést 495 millió euró befagyasztásáról a magyar kohéziós alapból. A Reuters brüsszeli tisztviselőkre és diplomáciai forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy Ausztria és Németország javasolta a lépés elhalasztását júniusig.
Az MSZP sajtótájékoztatója után Brüsszelben bejelentették: az uniós országok pénzügyminiszterei jóváhagyták a Magyarországot megillető kohéziós források részleges felfüggesztését a következő évre, de egyben úgy döntöttek, hogy amennyiben Magyarország megteszi a szükséges kiigazító lépéseket, az intézkedést már idén júniusban haladéktalanul hatályon kívül helyezik.
Kapcsolódó írások:
- A kohéziós keret csökkentésével büntetne az Európai Bizottság
- Kritikák és kohéziós pénzek: Magyarországon köszörüli a nyelvét a sajtó
- Buta politika: az Európai Bizottságot ekézi Orbán
- Kohéziós pénzek - A kormány elkötelezett a hiánycél elérésében
- Kohéziós pénzekkel fenyegetnek - Mesterházynak nem tetszik