Szembenéznek a náci múlttal
Aktívan támogatták Hitlert a német igazságügynél
Németországban az igazságügyi minisztérium felkér egy független tudományos bizottságot az intézmény náci múltjának feltárására, amelyben kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy mennyiben mutatkozik folyamatosság a náci rezsim és a minisztériumnak a háborút követő évtizedekben folytatott tevékenysége között.
2012.01.11 12:33MTISabine Leutheuser-Schnarrenberger igazságügyi miniszter - aki a liberális FDP-t képviseli a kormányban - két tekintélyes szakértőt kért fel a munkára.
Manfred Görremaker, a potsdami egyetem történésze és Christoph Safferling, a marburgi egyetem büntetőjogi szakértője új forrásokat, mostanáig elzárt dokumentumokat is elemez. Az eredményeket áprilisban egy tudományos tanácskozáson mutatják be. A rendezvényen azt is megvitatják, hogy milyen irányban volna érdemes haladni tovább a kutatással.
A minisztérium célja, hogy a szélesebb nyilvánosságban is "kritikai jellegű diskurzus" kezdődjék a tárca - vagyis a nyugatnémet igazságügyi minisztérium - náci múltjáról.
A program súlyponti eleme "a kontinuitás a nemzetiszocialista Németország és az igazságügyi minisztériumnak a hatvanas-hetvenes években végzett kormányzati munkája között" - idézett a FAZ egy minisztériumi dokumentumból.
A kutatók így egyebek között megvizsgálják, hogy milyen kritériumok szerint válogatták össze a minisztérium munkatársait, milyen tényezők határozták meg a hivatali előmenetelt és miként hatottak a tárca munkájára és személyi állományára az amnesztiatörvények. Külön elemzik azt is, hogy mennyiben fedezhetők fel a náci ideológia nyomai a büntetőjogi reformban. Korábban több német minisztériumban végeztek hasonló tudományos munkát.
Átvilágították például a külügyi tárca 1933 és 1945 közötti tevékenységét. E vizsgálat során megdőlt egy széles körben elterjedt nézet, amely szerint a külügyminisztérium a Hitlerrel szembeni ellenállás titkos fészke volt, és megállapítást nyert, hogy a tárcánál dolgozók többsége aktívan támogatta a rendszert. Feltételezések szerint az igazságügyi tárca és az igazságszolgáltatási rendszer múltja a legsötétebb.
Ennek egyik oka az, hogy a háborút követő átmeneti időszakban igen
jelentős volt a bűnözés, a bíróhiányt pedig csak kétes előéletű szakemberek alkalmazásával lehetett enyhíteni. Korábbi vizsgálatok kimutatták például azt, hogy 1962-ben a legfelsőbb bíróságon ítélkező bírók 77 százaléka 1945 előtt is az igazságszolgáltatásban dolgozott - írta a FAZ.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06