Vonaton érkezett a "végállomásra" Kim Dzsong Il

Meghalt a sztálinista Észak-Korea első embere

Hatvankilenc éves korában elhunyt Kim Dzsong Il, a sztálinista Észak-Korea első embere. A halálhírt az észak-koreai állami tv jelentette hétfőn.

2011.12.19 07:29MTI

Az észak-koreai vezetőt - aki hivatalosan a Nemzetvédelmi Bizottság elnökeként állt Észak-Korea élén, az államfői tisztséget névleg a parlament elnöke viseli - helyi idő szerint szombat reggel (közép-európai idő szerint péntek éjjel) érte a halál - közölte az állami tv bemondója könnyek között.
   
A KCNA állami hírügynökség közlése szerint a "Kedves Vezető" vonaton halt meg, egyik "szokásos" vidéki szemleútján "testi és szellemi kimerültség" okozta szívelégtelenség következtében. A halál okát megerősítette a vasárnap elvégzett boncolás. Kim Dzsong Ilt december 28-án helyezik végső nyugalomra Phenjanban, addig nemzeti gyászt rendeltek el.
   
Hírek szerint az észak-koreai vezető 2008-ban szélütést kapott, és feltehetően cukorbetegséggel és szívpanaszokkal is küszködött, ennek ellenére viszonylag élénknek tűnt a közelmúltbeli kínai és oroszországi látogatásán készült fotókon és videofelvételeken.
   
Az elhunyt sztálinista vezér helyét minden bizonnyal legkisebb fia, a 28 - más források szerint 27 - éves Kim Dzsong Un foglalja el; Kim Dzsong Il tavaly szeptemberben félreérthetetlenül utalt rá, hogy őt jelölte ki utódjául.
   
Észak-Korea a történelem első "kommunista dinasztiája". A világtól hermetikusan elzárt országban még az államalapító Kim Ir Szen kezdte meg a személyi kultusz kiépítését saját maga és fia, Kim Dzsong Il körül, aki 1994-ben került a kommunista rezsim élére.
   
Az észak-koreai bejelentés után magasabb készültségbe helyezték a dél-koreai haderőt, és Szöulban közölték, hogy rendkívüli ülést tart a nemzetbiztonsági tanács.
   
Megfigyelők szerint annak ellenére, hogy az észak-koreai vezető rendelkezett az utódlásról, nem lehet kizárni, hogy a háttérben hatalmi harc kezdődik az atomfegyver-programot folytató országban.

Kim Dzsong Un"nagy utód"?

Dzsong Un "a dzsucse forradalmi ügyének nagy utódja, pártunk, népünk, hadseregünk kiváló vezetője" - olvasható a KCNA jelentésében. A dzsucse az önellátás sajátos észak-koreai politikai ideológiája. Bár hivatalos bejelentés még nem érkezett az utódlásról, a vasárnap elhunyt sztálinista vezér tavaly szeptemberben félreérthetetlenül utalt rá, hogy 28 éves fia követheti majd az ország élén.
   
A KCNA jelentése kiemeli, hogy a hadsereg és a párt elkötelezte magát Kim Dzsong Un támogatása mellett. "A párt minden tagjának, úgy mint a hadseregnek és a népnek híven kell követnie Kim Dzsong Un elvtársat, és határozottan védelmeznie és erősítenie kell a párt, a hadsereg és a nép egységét" - olvasható a közzétett szövegben. "Kim Dzsong Un elvtárs vezetésével a szomorúságból erőt és bátorságot kell merítenünk, és felül kell emelkednünk a jelenlegi nehézségeken" - áll a közleményben.
   
A KCNA híradása szerint Kim Dzsong Il szívelégtelenségben halt meg egy hivatalos útja során. "Mély fájdalmunkra túl korán távozott el. Bár Kim Dzsong Il szíve megállt, nemes és tiszteletre méltó nevére és jóindulatára mindig emlékezni fog a hadsereg és a nép" - írta az állami hírügynökség.
   
Phenjanban hétfő reggel az emberek sírva fakadtak, amikor megtudták a hírt, és az állami televízió gyászruhába öltözött bemondónőjének hangja is könnyekbe fúlt, amikor a "Kedves Vezető" haláláról tudósított. Az AP amerikai hírügynökség tudósítója a pekingi reptéren a phenjani járatra várakozó észak-koreaiakat kérdezett meg a hírrel kapcsolatban. Egy nő könnyekben tört ki és kis híján elájult, amikor az AP újságírójától értesült Kim Dzsong Il haláláról. Mások hitetlenkedtek és úgy válaszoltak, hogy csak akkor hiszik el, hogy igaz a hír, ha a saját állami médiájuk is megerősíti.
   
Kim Dzsong Il halálának hírére Dél-Korea riadókészültségbe helyezte a hadseregét és megerősítette a két ország közötti határszakasz ellenőrzését. Ri Mjong Bak dél-koreai államfő  nyugalomra intette a lakosságot. Telefonon egyeztetett a helyzetről Barack Obama amerikai elnökkel, és abban maradtak, hogy szorosan figyelemmel kísérik az eseményeket. Szöul arra kérte a térségben 28 500 katonát állomásoztató amerikai szövetségesét, hogy növelje meg a repülőgépes és műholdas megfigyeléséket a két Korea közti határon, ahol nem észleltek semmilyen rendkívüli tevékenységet.

Washington mérlegel

Az amerikai kormány óvatosan figyeli a Koreai-félszigeten zajló fejleményeket, s esetleg későbbre halasztja a döntést arról, hogy újból tárgyalásokat kezdjen Észak-Koreával annak atomprogramjáról - közölték washingtoni illetékesek helyi idő szerint vasárnap este.

Eredeti tervek szerint az Obama-kormányzat ezen a héten döntött volna a nukleáris párbeszéd felújításáról és Észak-Korea élelmiszer-szállítmányokkal történő megsegítéséről. Kim Dzsong Il észak-koreai vezető halála nyomán azonban valószínűleg késedelmet szenved mindkét téma. Washingtont különösen az aggasztja, hogy a "kedves vezető" halála után esetleg módosulhat Észak- és Dél-Korea közötti katonai szembenállás jellege - árulták el az AP hírügynökség által idézett, nevük elhallgatását kérő források.
   
Barack Obama elnök telefonon beszélt Li Mjung Bak dél-koreai államfővel, s megállapodtak abban, hogy Kim Dzsong Il halála után is szorosan összehangolják országaik biztonságpolitikai tevékenységét. Az amerikai vezető egyúttal megerősítette, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a Koreai-félsziget stabilitásának és dél-koreai szövetségese biztonságának szavatolása mellett.

Kim Dzsong Il

Kim Dzsong Il, a kommunista Észak-Korea vezére 1994 óta állt országa élén. A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság elzártsága miatt a "szeretett vezér" életéről keveset tudni: hivatalos életrajza szerint 1942. február 16-án született a Koreai-félsziget északi részén található Paektu-hegynél. Korabeli szovjet források szerint azonban Habarovszk városának közelében látta meg a napvilágot, ahol apja, a későbbi "szeretett és tisztelt nagy vezér" Kim Ir Szen századosként szolgált egy koreai és kínai menekültekből álló katonai egységben. Valószínűleg születési évét is kozmetikázták, hogy apja harmincéves korára essen (aminek a koreai kultúrában nagy jelentősége van). A hivatalos életrajz kitér arra, hogy születését egy fecske jósolta meg, s világra jövetelekor kettős szivárvány és egy új csillag jelent meg az égen.
   
Kim Ir Szen a második világháború végén tért vissza Phenjanba. Fia tanulmányait nagy valószínűséggel Kínában végezte (hivatalos életrajza szerint Phenjanban, a párthivatalnokok gyerekeinek fenntartott intézményben tanult). 1964-ben politikai gazdaságtan szakon kapott diplomát, s megtanult angolul is.
   
Apjának köszönhetően rakétagyorsasággal emelkedett a pártapparátusban: huszonhat évesen a Koreai Munkáspárt Politikai Bizottságának tagja, a párt propagandáért felelős igazgatója lett. Befolyása egyre növekedett, a nyolcvanas években már gyakorlatilag ő uralta a pártot; volt kulturális miniszter és irányította a Dél-Korea elleni párttevékenységet. Egyre gyakrabban emlegették "kedves vezetőként", majd "páratlan hazafiként, a nemzet atyjaként", "győzhetetlen és vasakaratú parancsnokként, páratlan legendás hősként". 1991 végén a hadsereg főparancsnokává nevezték ki, ami - lévén az észak-koreai rendszer alapja a hadsereg - kulcsfontosságú lépés volt utódlásának biztosítása érdekében.
   
Kim Ir Szen 1994. július 8-án bekövetkezett halála után Kim Dzsong Il átvette ugyan az ország vezetését, apja azonban holtában is elnök maradt, a pozíciót inkább megszüntették, semmint, hogy új ember töltse be azt. Kim Dzsong Il 1997-ben hivatalosan is a Koreai Munkáspárt főtitkára, a Nemzeti Védelmi Bizottság elnöke lett, így apáról fiúra szállt a hatalom.
   
Az ország helyzete azonban nem javult, a fegyverkezés az állam minden bevételét felemészti, így Észak-Korea a világ egyik legszegényebb állama, ahol rendszeresek az éhínségek. Phenjan a nukleáris kártya kijátszásával kísérletezik, kísérleti atomrobbantásokat hajtott végre, atomlétesítményeinek bezárásáért cserébe gazdasági segélyt és előnyöket követel.
   
Kim Dzsong Il maga azonban nem vetette meg a luxust: kedvelte a homárt, a kaviárt és a szivart, a jó borokat és a konyakot, szerette a köznép számára tiltott filmeket és az amerikai női focibajnokságot.

A magánéletéről szóló hírek is ellentmondásosak voltak, vélhetőleg háromszor nősült, és házasságaiból három fia született. Az öröklés kérdése 2008 nyarán vált sürgetővé, amikor Kim Dzsong Il hírszerzési jelentések szerint agyvérzést kapott, s mivel akkor egyik fia sem állt készen átvenni apja helyét, egyre erősebb lett a félelem a hatalmi vákuumtól. Kim tavaly végül legkisebb fiát, a húszas éveinek végén járó Kim Dzsong Unt nevezte meg örökösének a világ egyetlen kommunista uralkodó dinasztiájának élén. A világ és az észak-koreai lakosság számára addig szinte ismeretlen fiatalembert négycsillagos tábornokká nevezték ki, bekerült a párt legfelső vezetésébe, személyi kultusz épült ki körülötte. A hírek szerint a legifjabb Kim alapos tisztogatást is végrehajtott, hogy megszilárdítsa hatalmát, de egyelőre nem lehet tudni, a hatalomváltás békésen lezajlik-e majd.

[1/4]next
  1. 1. oldal
  2. A japán kormány részvétnyilvánítása
  3. Állami média:Leírhatatlan az észak-koreaiak szomorúsága

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.