Londonban és Berlinben de jól jött volna...
Képekkel: Így működik az anti Molotov-koktél
A japánoknak elegük lett a természeti katasztrófákból, és az ezzel járó gyakori tűzesetekből, ezért a Molotov-koktélhoz hasonló működésű tűzoltópalackot fejlesztettek ki.
Így működik az anti Molotov-koktél >>>
Gyakorlatilag a Molotov-koktél ellentéte az az új tűzoltó eszköz, amit a japán Aichi prefektúrában székelő cég dobott piacra, és a vásárlók csak úgy kapkodnak érte.
A J-Style által készített "Buddy" tűzoltó készülék gyakorlatilag egy tűzgátló anyagot tartalmazó üveg, amit a lángok közé kell dobni. Mikor a becsapódástól, vagy a hőtől az üveg szétrobban, a benne tárolt folyadék szétfolyik és eloltja a tüzet, legalábbis ezt állítja a gyártó.
A márciusi földrengés óta a katasztrófákra különösen érzékeny japánok körében a tűzoltóüveg augusztus közepei megjelenése óta egyre növekvő népszerűségnek örvend.
A folyadék vízben oldott ammónium-foszfátot és ammónium-hidrogén-karbonátot tartalmaz, ami tűzzel érintkezve szén-dioxidot termel. Ez blokkolja az oxigént és megakadályozza a tűz terjedését. Az ammónium ugyanakkor hűtőközegként funkcionál. A tartály különleges gyantából készült, ami könnyedén törik, ha leejtik vagy megütik.
A tűzoltókészülék beltérben nagyjából 8 köbméteren képes hatékony tűzoltásra. Nagy kiterjedésű tűz ellen nem hatásos, de biztonságos ösvényt lehet vele vágni egy tűzvészben. Egyesek úgy gondolták, hogy az 5.980 Yen (nagyjából 16-17 ezer forint), amit a készülékért kérnek, túl sok, ám mivel az országban tavasz óta központi kérdéssé váltak a természeti katasztrófák, a kereslet igen nagy.
A belügy igazgatása alatt álló Tűz- és Katasztrófavédelmi Hivatal szerint az 1995-ös Nagy Hanshin Földrengés, ami tönkretette Oszaka és Kobe térségeit, rengeteg tüzet okozott, mivel a mobil kályhák és hasonló készülékek fölborultak - 7036 otthon égett porig.
A Nagy Keleti Japán Földrengés során 287 tűzeset történt az otthonokban és gyárakban. „Még a gyerekek és az öregek is könnyedén használni tudják a Buddy-t, ha egy földrengés következtében tűz törne ki” - mondta Nishi Eisuke, a Buddy tervezője. „Azt szeretnénk, ha minél több ember hallana tűzoltókészülékünkről, és egy evakuálás során minden a legnagyobb rendben zajlana.”
Kapcsolódó írások:
- Jaj, bocs: tévedésből gyújtották fel a polgármester házát
- Molotov-koktélokkal dobálóznak Újvidéken
- Budaházy-ügy - megszólalt a melegtalálkahely alkalmazottja
- Csehország: molotov-koktélt dobtak romák házára
- Budaházy-per: szocialista politikusok tanúskodtak a Molotov-koktélos támadások ügyében
- Molotov-koktélt hajítottak egy kínai bankra