Az olaj a kincs
Ahmadinezsád: a Nyugat csak kifosztani akarja Líbiát
A nyugati országok támogatták Moammer Kadhafit, amíg érdekükben állt, de bombázni kezdték, amint a líbiai vezető már nem szolgálta céljukat, az észak-afrikai ország olajkincsének elrablását - hangoztatta kedden Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök.
2011.10.25 15:34MTIMiközben Teherán gratulált a líbiai embereknek, hogy megdöntötték a törvénytelen diktátor uralmát, Ahmadinezsád arra figyelmeztette a líbiaiakat, hogy a Nyugat most helyettük akarja irányítani az országot.
"Mutassanak nekem egyetlen európai vagy amerikai elnököt, aki nem utazott el Líbiába, vagy nem írt alá egyezményt Kadhafival - mondta az államfő egy élőben közvetített beszédben, amelyben azzal vádolta a Nyugatot, hogy elrendelte a volt líbiai vezető kivégzését.
- Egyesek szerint azért ölték meg ezt az úriembert, hogy biztosan ne mondhasson el semmit, amint (Oszama) bin Ladennel is tették."
Irán azzal vádolja a Nyugatot, hogy segített létrehozni a szunnita muzulmán al-Kaida nemzetközi terrorhálózatot bin Laden vezetésével. Ahmadinezsád szerint a Kadhafi elleni fellépésre vonatkozó ENSZ-határozatot a líbiai olaj elrablására való felhatalmazásként értelmezték. "Minden olyan döntés, amely erősíti külföldiek jelenlétét, uralmát vagy befolyását, ellentétes lenne a líbiai nemzet érdekeivel" - mondta. Kadhafi bukása azt követően, hogy külső nyomásnak engedve lemondott nukleáris programjáról, megerősítette a keményvonalas teheráni vezetők nézetét, hogy semmi jó nem származik abból, ha engedményt tesznek a Nyugatnak. Iránt az ENSZ 2006 óta már egy sor szankcióval sújtotta vitatott atomprogramja miatt. Teherán váltig hangoztatja, hogy a program kizárólag békés jellegű, a Nyugat viszont azt gyanítja, hogy Irán atomfegyver gyártására készül. Ali Akbar Szálehi iráni külügyminiszter ugyancsak kedden üzenetet küldött Musztafa Abdel-Dzsalílnak, a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) vezetőjének, s abban üdvözölte "a líbiai muzulmán nép győzelmét és az ország teljes felszabadítását".
Kifejezte reményét, hogy a líbiaiak képesek lesznek gyakorolni "nemzeti szuverenitásukat, megteremteni a vallási demokrácián alapuló rendszert, megőrizve közben az ország függetlenségét és stabilitását a külföldi erők mindennemű befolyásától és beavatkozásától mentesen".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06