Az olaj a kincs
Ahmadinezsád: a Nyugat csak kifosztani akarja Líbiát
A nyugati országok támogatták Moammer Kadhafit, amíg érdekükben állt, de bombázni kezdték, amint a líbiai vezető már nem szolgálta céljukat, az észak-afrikai ország olajkincsének elrablását - hangoztatta kedden Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök.
2011.10.25 15:34MTIMiközben Teherán gratulált a líbiai embereknek, hogy megdöntötték a törvénytelen diktátor uralmát, Ahmadinezsád arra figyelmeztette a líbiaiakat, hogy a Nyugat most helyettük akarja irányítani az országot.
"Mutassanak nekem egyetlen európai vagy amerikai elnököt, aki nem utazott el Líbiába, vagy nem írt alá egyezményt Kadhafival - mondta az államfő egy élőben közvetített beszédben, amelyben azzal vádolta a Nyugatot, hogy elrendelte a volt líbiai vezető kivégzését.
- Egyesek szerint azért ölték meg ezt az úriembert, hogy biztosan ne mondhasson el semmit, amint (Oszama) bin Ladennel is tették."
Irán azzal vádolja a Nyugatot, hogy segített létrehozni a szunnita muzulmán al-Kaida nemzetközi terrorhálózatot bin Laden vezetésével. Ahmadinezsád szerint a Kadhafi elleni fellépésre vonatkozó ENSZ-határozatot a líbiai olaj elrablására való felhatalmazásként értelmezték. "Minden olyan döntés, amely erősíti külföldiek jelenlétét, uralmát vagy befolyását, ellentétes lenne a líbiai nemzet érdekeivel" - mondta. Kadhafi bukása azt követően, hogy külső nyomásnak engedve lemondott nukleáris programjáról, megerősítette a keményvonalas teheráni vezetők nézetét, hogy semmi jó nem származik abból, ha engedményt tesznek a Nyugatnak. Iránt az ENSZ 2006 óta már egy sor szankcióval sújtotta vitatott atomprogramja miatt. Teherán váltig hangoztatja, hogy a program kizárólag békés jellegű, a Nyugat viszont azt gyanítja, hogy Irán atomfegyver gyártására készül. Ali Akbar Szálehi iráni külügyminiszter ugyancsak kedden üzenetet küldött Musztafa Abdel-Dzsalílnak, a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) vezetőjének, s abban üdvözölte "a líbiai muzulmán nép győzelmét és az ország teljes felszabadítását".
Kifejezte reményét, hogy a líbiaiak képesek lesznek gyakorolni "nemzeti szuverenitásukat, megteremteni a vallási demokrácián alapuló rendszert, megőrizve közben az ország függetlenségét és stabilitását a külföldi erők mindennemű befolyásától és beavatkozásától mentesen".