Bizonyítást szorgalmaz a védő
Balla-gyilkosság - az ügyészség lépésére vár az áldozat fia
Az ügyészség lépésére vár az édesanyja, Balla Irma meggyilkolásával vádolt S. Sándor - nyilatkozta maga az érintett kedden az MTI-nek annak kapcsán, hogy a brutális gyilkosságot beismerő D. Lajos debreceni lakos visszavonta vallomását.
2009.08.05 09:26MTID. Lajos beismerő vallomásának a jogi következményét várom. Ő mondhat bármit, az ügy szempontjából a jogi lépések lennének a fontosak, de még nyomozni sem kezdett el az ügyészség - mondta S. Sándor az MTI-nek.
Az édesanyja meggyilkolásával vádolt fiatalember most az ügyészség mielőbbi lépésére vár, arra, hogy a kiterjesztett nyomozás eredményeként végre a valódi gyilkos kerül majd bíróság elé. S. Sándor egyébként korábban poligráfos hazugságvizsgálatnak is alávetette magát, s a vizsgálat szerint igazat mondott, amikor kijelentette: nem ő a gyilkos, semmi köze édesanyja erőszakos halálához.
D. Lajos megtagadta a poligráfos vizsgálatot. Magyar György ügyvéd, S. Sándor védője szerint nem az a lényeg, hogy D. Lajos visszavonta korábbi beismerő vallomását, hanem az, hogy olyan élményszerűen csak az tud vallomás tenni az esetről, aki átélte. Magyar György kedden az MTI-nek jelezte: a büntető eljárásjogi törvény erre az esetre önálló paragrafust tartalmaz, amelynek lényege: a bíróság intézkedik eljárási cselekmény elvégzése iránt.
Ez azt jelenti - magyarázta az ügyvéd -, ha a vádirat, vagy a nyomozás hiányos, a bíróság - az eljárás felfüggesztése mellett, vagy anélkül - meghatározott cselekmények elvégzésére szólítja fel az ügyészt. Ilyen eljárási cselekmény kell, hogy legyen például D. Lajos helyszínre vitele, ahol mutassa meg, mit hogyan cselekedett, hol ásta el a telefont, illetve vizsgáltassák meg a védelem által lefoglaltatott pajszert, megtalálható-e rajta Balla Irma, vagy D. Lajos vére, vagy DNS-e - tette hozzá Magyar György.
Az ügyvéd emlékezetett rá, hogy annak idején az igazságügyi orvos szakértő megállapítása szerint a gyilkosságot viperához hasonló erős tárggyal követték el, ami lehetett a pajszer is. Magyar György megismételte: nem az a lényeg, hogy visszavonta-e beismerő vallomását D. Lajos, hanem az: történhetett-e úgy a gyilkosság, ahogy arról élményszerűen beszámolt.
Az MTI kedden megtudta: visszavonta a Balla Irma-gyilkosság kapcsán tett beismerő vallomását D. Lajos, aki a bűncselekményt megelőzően segédmunkásként dolgozott az asszony háza melletti építkezésen; az ügy vádlottja továbbra is az áldozat fia, S. Sándor Jónáné Pocsai Edit hajdú-bihari főügyész-helyettes pénteken még azt közölte, hogy ügyész és rendőr együtt hallgatta ki a debreceni D. Lajost, aki beismerte: ő ölte meg Balla Irmát. A férfi időközben visszavonta a vallomását, így az eljárásban az nem vehető figyelembe - tájékoztatta az MTI-t kedden a szóvivő.
Balla Irma debreceni fideszes önkormányzati képviselőt brutális körülmények között, a lakásában gyilkolták meg 2007 húsvétján. Holttestét a fia találta meg, ő értesítette a rendőrséget. Egy évvel később a rendőrség a fiút, S. Sándort gyanúsította meg a gyilkosság elkövetésével, s előbb őrizetbe vették, majd egy évig előzetes letartózta