Bántalmazta a rendőrség?
Panaszt emel Tóásó ügyvédje
Panaszt emel a Bolíviában bebörtönzött Tóásó Árpád ügyvédje az Emberi Jogok Amerika-közi Bizottságánál amiatt, hogy védencét bántalmazta a rendőrség.
2009.04.23 19:33MTIRigoberto Paredes Ayllón, nemzetközi jogban is jártas egyetemi tanár csütörtökön közölte azt is az El Deber Santa Cruz-i újság honlapja szerint, hogy több szabálytalanságot fedezett fel a bűnvádi eljárás menetében.
Az igazságügyi minisztérium hírzárlatot rendelt el, mondván, hogy a sajtó kiforgatja a rendelkezésére bocsátott információkat - közölte Marcelo Sosa ügyész, hozzátéve, hogy Johnny Aguilera őrnagy, a nyomozók vezetője sem nyilatkozik a tömegtájékoztatási eszközöknek.
A bolíviai kormány "irgalmatlan és könyörtelen lesz azokkal szemben, akik kezet emeltek Bolívia területi egységére" - jelentette ki Álvaro García Linera alelnök a helyi sajtó csütörtöki beszámolója szerint, míg az ügyben eljáró magyar nagykövet, Józsa Mátyás az MTI-nek elmondta: a bolíviai hatóságok továbbra sem adtak hivatalos tájékoztatást a dél-amerikai országban lelőtt vagy őrizetbe vett magyar állampolgárokkal kapcsolatban. A külföldön tartózkodó Evo Morales elnököt helyettesítő alelnök a minisztertanács szerdán tartott üléséről megfenyegetett mindenkit, aki támogatta Rózsa Flores Eduardót és csoportját.
"A haza egységéről nem tárgyalunk. Nem kegyelmezünk senkinek, aki megpróbálta vagy megpróbálja szétszakítani a hazát" - jelentette ki a nemzethez intézett üzenetében. A lelőtt magyar férfinek a bolíviai médiában mindenhol ismertetett tévé-interjújáról Álvaro García kijelentette, hogy az cáfolhatatlanul megerősíti a kormány előzetes információit a felszámolt csoport "erőszakos, fegyveres, antidemokratikus és szeparatista céljairól".
A bolíviai rendőrség különleges egysége szerint Rózsa Flores Eduardo az interneten toborozta "terrorista sejtjének" a tagjait. Ezzel kapcsolatban kikérték az Interpol adatait. A nyomozó csoport egyik tagja, Julio Larrea kapitány szerint a letartóztatott Tóásó Árpád és Mario Tadic Astorga azt vallotta, hogy a beszervezésük után a dokumentumaikat Rózsa Flores kezelte, és nem adta vissza nekik Bolíviában sem, hogy ne tudjanak hazatérni. A bolíviai hatóságok továbbra sem adtak hivatalos tájékoztatást Magyarországnak a dél-amerikai országban lelőtt vagy őrizetbe vett magyar állampolgárokkal kapcsolatban - közölte az ügyben La Pazban eljáró Józsa Mátyás csütörtökön az MTI-vel.
A Buenos Aires-i nagykövet éppen úton volt Marcelo Sosa bolíviai ügyészhez, aki a diplomata elmondása szerint "nem igazán" akarta fogadni őt. Józsa Mátyás előzőleg sajtótájékoztatón ismertette a magyar Külügyminisztérium álláspontját, amely szerint Magyarország konzuli ügyként kezeli az esetet, s a magyar állam nem tud felelősséget vállalni magánemberek tetteiért.
A magyar külképviselet vezetője korábban az MTI megkeresésére elmondta: szerdán Juan Ramón Quintanával, a bolíviai elnöki hivatal kabinetfőnökével tárgyalt. A magyar diplomata megkérte a kabinetfőnököt, tolmácsolja Evo Morales elnöknek, hogy Magyarország együttműködik, és nem támogat terrorista tevékenységet. A magyar nagykövet szerdán meglátogathatta a La Paz-i San Pedro börtönben Tóásó Elődöt, akit a bolíviai viszonyokhoz képest elfogadható körülmények között tartanak fogva.