Előzetes letartóztatásban Tóásó Elődék
Súlyos szabálytalanságokat követtek el a bolíviai hatóságok
Súlyos szabálytalanságokat követtek el a bolíviai hatóságok Santa Cruzban az állítólagos terroristasejt felszámolásakor, és a két életben maradt gyanúsított, Tóásó Előd és a horvát Mario Tadic előzetes letartóztatásba helyezésekor - állítja a bolíviai ügyvédi kamara elnöke.
2009.04.19 19:56MTIEdwin Rojas szerint az eljárás során a gyanúsítottak alapvető jogai sérültek azzal, hogy a kommandósok nem tartották be az alkotmányos és a büntető törvénykönyvben rögzített garanciákat. Az egyik bolíviai hírportál (fmbolivia.com) vasárnap pontokba szedve ismertette kifogásait, amelyek egybecsengenek a Santa Cruz-i prefektus már korábban nyilvánosságra hozott ellenvetéseivel.
Első helyen említette, hogy a hatályos jogszabályok szerint a házkutatáshoz bíró végzés kell. Ez a feltétel nem teljesült, amikor a rendőrség behatolt a szállodába, ahol a feltételezett terroristák megszálltak. A hírportálon megjelent cikkben hozzátette, hogy az alkotmányos előírások szerint éjszaka nem lehet berontani egy lakásba. A házkutatáskor nem voltak jelen az ügyészség képviselői, ahogyan helyi rendőrök sem. Hozzáfűzte, hogy az ügyészség garantálja az alapvető jogok betartását és a vizsgálat jogszerű lefolytatását.
A bolíviai Btk. szerint a fogva tartottakat csak 24 órán át lehet elszigetelni a nyilvánosságtól, és az a határidő már lejárt. "Az őrizetbe vetteknek joga van ahhoz, hogy beszélhessenek a családjukkal és szabadon nyilatkozzanak a sajtónak" - jelentette ki Rojas. Felrótta azt is, hogy a gyanúsítottakat szombaton sem mutatták meg a nyilvánosságnak, amikor előzetes letartóztatásba kerültek La Pazban, a San Pedro-i börtönben.

Követelte, hogy tegyék közzé a törvényszéki és a ballisztikai szakértői vizsgálatok eredményét. Ideje volna megtudni, hogyan is zajlott a rendőrségi akció a szállodában, és valóban volt-e ellenállás - fejtegette a kamarai elnök. Emlékeztetett arra is, a helyi hatóságok megütközéssel fogadták, hogy csütörtökön hajnalban éjfél után két perccel egy Hercules típusú repülőgéppel a rendőrség elitalakulatának több száz tagja érkezett Santa Cruzba, kizárva az akcióból a helyi rendfenntartókat.
Rohas említést tett arról, hogy a Las Americas szálloda vezetése panasz emelt a biztonsági rendszer (riasztó és biztonsági kamerák) kikapcsolása ellen. A hétpontos listát azzal zárta: az ügyészség mellőzése miatt történhetett meg az is, hogy a meggyilkolt "terroristák" holttestei több mint 14 órán át a helyszínen hevertek.
Büntetlen előéletű volt az agyonlőtt ír állampolgár
Büntetlen előéletű volt a Bolíviában, a Santa Cruz-i kommandóakcióban agyonlőtt ír állampolgár, Michael Dwyer - közölte vasárnap az ír kormány egyik minisztere. "Amennyire én tudom, Dwyer neve semmiféle formában nem szerepel a rendőrség nyilvántartásaiban, nincs semmi, ami azt sugallaná, hogy problémák lettek volna a viselkedésével, vagy összeütközésbe került volna a törvénnyel" - mondta Dick Roche, az európai ügyek minisztere az RTE közszolgálati rádióban.
A miniszter szóvá tett több általa furcsának tartott körülményt a felsőfokú végzettségű, 24 éves ír fiatalember halálát okozó kommandóakcióval kapcsolatban, amelyben lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót - a csoport állítólagos vezetőjét - és az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot is.
Meglepték például az ír minisztert a három lelőtt férfi egyikéről közzétett fényképek. "Jól kivehetően össze volt kötözve a keze a törzse előtt. Ez igazán szokatlan" - hangsúlyozta, jelezve, hogy nem érti, mi ok lehetne arra, hogy összekössék egy halott kezét. "24 éves fiatalemberek jöhetnek-mehetnek a világban, és ha katonai jellegű öltözéket viselnek, még nem jelenti azt szükségképpen, hogy katonai megbízatásuk van" - mondta Roche arra reagálva, hogy a bolíviai hatóságok katonai jellegű feladatokkal megbízott "zsoldosoknak", illetve Evo Morales elnök meggyilkolására szövetkezett "terroristáknak" minősítették a Santa Cruz-i Las Americas szállodában megrohant kis csoportot, benne az ír fiatalembert.
Közben a dublini külügyminisztérium egy szóvivője közölte: egy ír diplomatát átküldtek Argentínából Bolíviába, hogy érje el az ír fiatalember holttestének hazaszállítását, ugyanis vizsgálat tárgyát képezi Írországban, milyen körülmények között került Dwyer Bolíviába, és hogyan ölték meg. Az ír fiatalember családja megdöbbenésének és lesújtottságának adott hangot egy közleményében.

Morales nemzetközi vizsgálóbizottságot javasol
Nemzetközi vizsgálóbizottságot javasolt Evo Morales bolíviai államfő annak igazolására, hogy valóban az ő és az ország más vezetőinek életére törtek a Santa Cruzban lelőtt terroristák és társaik - köztük magyarok -, s egyben elvetette a csütörtöki kommandósakció és a La Paz-i kormány terrorista verziójával kapcsolatos kételyeket, kétségeket.
A bolíviai államfő az Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) Port of Spain-i csúcsértekezletén nyilatkozott az El Deber című Santa Cruz-i lapnak, amely vasárnap internetes oldalán közölte Morales véleményét. Az elnök egyértelműen kiállt az események hivatalos értékelése mellett. E szerint terrorista csoportot számoltak fel a bolíviai kommandósok, akik csütörtökön helyi idő szerint hajnali fél négy körül támadtak Santa Cruzban, a Las Américas nevű szálloda negyedik emeletén megszállt csoportra.
Lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert; letartóztatták továbbá a horvát Mario Tadicot és a magyar állampolgársággal rendelkező Tóásó Elődöt. Rózsa Flores holttestét a családtagjai kikérték és eltemették pénteken Santa Cruz (a férfi szülővárosa) fő temetőjében. Az ír és a "román-magyar" fiatalember maradványaival a halottasház illetékesei egyelőre várnak, hogy az ügyükben illetékes diplomaták a helyszínre érkezzenek.
Minthogy azonban hűtés nincs a halottasházban, sokáig nem várnak - közölte korábban egyikük. Az ír konzul szombaton már tárgyalt Dwyer holttestének elszállításáról - el is vitték a boncteremtől -, s ott csak Magyarosi holtteste maradt, amelyért negyedik napja senki sem jelentkezett. Rafael Vargas törvényszéki orvos az El Debernek úgy nyilatkozott, hogy a hűtés hiánya miatt a La Paz-i ügyészség hamarosan határozatot hozhat arról, hogy a szovátai fiatalembert közös sírba temessék el.
Vargas szerint valamennyiükkel több lövés végzett, mellkasi és hasi-altesti tájékon vannak a becsapódások: Rózsa Floes nyolc lövést kapott, míg Magyarosi és Dwyer hatot-hatot. Hogy a feltételezett terroristák is lövöldöztek-e, azt egy külön vizsgálat állapítja meg, amelynek eredményei egy hét múlva várhatóak. A Las Américas szálloda igazgatója, Hernan Rosell arról számolt be, hogy a terrorizmussal vádoltak kedden este nyolckor szálltak meg a hotelben, Rózsa Flores kivételével, aki este 11 órakor érkezett.
Szerdán délelőtt fél tízkor Rózsa és az egyik letartóztatott egy kisteherautóval elhagyta a szállodát, de egy fél óra múlva már vissza is tértek, s attól kezdve a hotelben tartózkodtak.

Morales az AÁSZ-csúcson megerősítette, hogy valóban őt és más politikusokat akartak meggyilkolni a terroristák, akik előzőleg több robbantásos merényletet is elkövettek. "Nincs mit csűrni-csavarni, felelősséget vállalunk (a vádakért)... Felkérem a nemzetközi szervezeteket, hogy vizsgálják ki az ügyet" - mondta Morales Port of Spain-i sajtóértekezletén. Megerősítette: bizonyítékok vannak arra, hogy merényletet szerveztek ellene, s egyben cáfolta azokat a Santa Cruz-i prefektus, Rubén Costas által megfogalmazott vádakat, hogy választási célból kerítettek volna sort kommandós "showműsorra".
Az El Deber a feltételezett terrorcsoport ügyének nyomozásával kapcsolatos rendőrségi hírzárlat ellenére diplomáciai és titkosszolgálati forrásokra hivatkozva még két szökésben lévő személyről és további három gyanúsítottról ír, értesülései szerint valamennyien külföldi állampolgárok. A Santa Cruz-i lap vasárnap e közelebbről meg nem nevezett forrásaira hivatkozva arról számolt be, hogy a szökevények magyar nemzetiségűek, míg a felszámolt csoporttal kapcsolatba hozható gyanúsítottak közül két argentin és egy magyar születésű afrikai állampolgárról van szó.
A lap úgy tudja, hogy a kormány a határőrizet megerősítéséről is döntött, továbbá Álvaro García Linera alelnök magyarázatot is kért a La Paz-i argentin nagykövetségtől az ország állampolgárainak tevékenysége kapcsán. Két volt kommandós katonatisztről van szó, akik közül az egyik állítólag hetekkel ezelőtt kapcsolatba lépett Rózsa Floresszel, a terrorista sejt feltételezett vezérével.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06