Félbehagyják az előírt kezelést
A depressziósok alig szedik a gyógyszereiket
Egy nemrég készült tanulmányból kiderült, hogy a depressziós betegek több mint fele félbehagyja az előírt kezelést. A kutatók szerint a betegek általában még a betegség akut szakaszában megszakítják azt.
2010.12.02 08:00napidoktor.huKatalán tudósok adták hírül, hogy az antidepresszánsokat szedő betegek fél éven belül leteszik gyógyszerüket, pedig minimum ennyi ideig kellene szedniük azokat.
Csak negyedrészük szedi a készítményt 11 hónapnál tovább.
"Csak minden ötödik beteg fejezi be rendesen a kezelést.” – mondta el a Jordi Gol Kutatóintézetből (IDIAP) Catalina Serna, a European Psychiatry hasábjain megjelent tanulmány társszerzője.

2003 és 2007 között a Katalán Egészségügyi Intézet (ICS) és az IDIAP kutatói 7 525, antidepresszánssal kezelt beteg adatait elemezték.
Megvizsgálták, mennyi ideig szedték a gyógyszereiket, és miért hagyták abba a kezelést.

A lakosság 3,2 százaléka szorult depresszió-ellenes kezelésre, de a betegek 56 százaléka az első négy hónapban abbahagyta a gyógyszerszedést, és kevesebb, mint negyedrészük szedte 11 hónapnál tovább.
A kutatók elmondása szerint a betegek általában még a betegség akut szakaszában szakítják meg a kezelést.

"A gyógyszerszedés folytatása meredeken zuhant az első 4 illetve 12 hónap során. A tanulmányban vizsgált betegeknek csak a 22 százaléka vitte végig a kezelést.” – jegyezte meg Serna.
A férfiak hajlamosabbak megválni gyógyszereiktől, ráadásul ezt korábban is teszik, mint a nők.
A férfiak 50 százaléka két hónap után hagyta abba a kezelést, míg a nők 50 százaléka három hónap elteltével.