Amit tudni lehet a betegségről
Vírusból méhnyakrák: oltás kinek, hol, mennyiért?
Ma még több kérdés nyitott a méhnyakrákot (is) okozni képes HPV vírustörzs egyes fajtái ellen hatékony védelmet nyújtó védőoltásról, így nem tudni például azt sem, hogy mennyi ideig nyújt védelmet a vakcina a fertőzéssel szemben, vagy a későbbiekben pontosan milyen szerepe lehet az idősebb nők és a fiúk/férfiak védelmében.
2008.03.10 16:00rakgyogyitas.huVédőoltás: fertőzésmentesen lehet hatékony

Védőoltást elsősorban a fiatal korosztálynak javasolják, ám önmagában a kor nem jelent ellenjavallatot. Fontos hangsúlyozni, hogy a védőoltás nem gyógyító vakcina, azaz nem segít a szervezetben jelenlévő vírus legyőzésében. Beadását HPV-teszt előzheti meg. Ennek negativitása (azaz fertőzésmentesség) esetén írhatja fel az oltóanyagot a háziorvos, nőgyógyász, urológus, bőr- és nemibetegségek szakorvosa vagy a végbélbetegségekkel foglalkozó proktológus szakorvos.
A vakcina receptköteles, gyógyszertárban lehet kiváltani. Ahhoz, hogy a védettség kialakuljon, összesen három oltásra van szükség, ennek ára 90 ezer forint. A készítményt a társadalombiztosítás nem támogatja, így - a korábban említett fővárosi akciót leszámítva - az oltóanyag teljes árát meg kell fizetnie annak, aki kéri az injekciókat. Az első oltást a második két hónappal, a harmadik pedig fél évvel követi. Számottevő mellékhatásokról nem szól a szakirodalom, az eddigi tapasztalatok alapján a védőoltásnak nem ismert különösebb kockázata. (Terhesség esetén mindenesetre nem adják be.)
Esetenként olyan, az injekciózással más vakcinák esetében is előforduló kellemetlenséggel kell számolni, mint duzzanat, viszketés, bőrpír vagy fájdalom az oltás helyén, ritkán láz és hányinger jelentkezhet. Több oltóanyag van forgalomban, melyek közül az egyik oltás a HPV több tucatnyi típusa közül négy ellen nyújt védelmet: a 16-os és a 18-as változat ellen óv, amelyek a méhnyakrákos esetek nagyjából kétharmadáért okolhatók. Emellett a HPV 6-os és 11-es vírustól véd, ezek állnak a szemölcsös megbetegedések döntő többségének - mintegy 90 százalékának - hátterében.
A védettség elsősorban azoknál igazolt, akiknek korábban még nem volt HPV-fertőzésük. Azok esetében, akik a 6-os, 8-as, 16-os vagy 18-as vírussal fertőződtek, kérdéses lehet az oltóanyag hatékonysága. Általánosságban elmondható minden vakcinára, hogy nem nyújtanak 100%-os védelmet, igaz ez a HPV elleni védőoltásokra is.
Ezek a védőoltások nem nyújtanak védelmet azok ellen a HPV típusok ellen, amelyeket a vakcina nem tartalmaz. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy az oltás nem helyettesíti a rákszűrést! A rendszeres nőgyógyászati rákszűrésekre a beadott védőoltás ellenére is szükség van, s azon érdemes rendszeresen részt venni.
![]() | [4/4] | |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06