Amit tudni lehet a betegségről

Vírusból méhnyakrák: oltás kinek, hol, mennyiért?

Ma még több kérdés nyitott a méhnyakrákot (is) okozni képes HPV vírustörzs egyes fajtái ellen hatékony védelmet nyújtó védőoltásról, így nem tudni például azt sem, hogy mennyi ideig nyújt védelmet a vakcina a fertőzéssel szemben, vagy a későbbiekben pontosan milyen szerepe lehet az idősebb nők és a fiúk/férfiak védelmében.

2008.03.10 16:00rakgyogyitas.hu

Mi történik akkor, ha kimutatják a HPV-t?

Amint korábban szó volt róla, HPV fertőzésen kisebb-nagyobb gyakorisággal gyakorlatilag mindenki átesik, a nők többségének van olyan életszakasza, amikor kimutatható a vírus a szervezetben. Erre alapesetben akkor derül fény, ha a nőgyógyászati vizsgálaton a kolposzkópia (a méhszáj nagyítóval való szemrevételezése) és a citológia során gyanú merül fel a HPV jelenlétére.

(A vizsgálatot menstruáción kívüli időszakban végzik el, a vizsgálat előtti két napban célszerű kerülni a közösülést, a hüvelyöblítést, a tampon, hüvelyi krém, hab, fém vagy zselé használatát.) A HPV okozta fertőzések közé tartozik például a condyloma acuminatum ("hegyes függöly") nevű nemi úton terjedő, jóindulatú daganat, amely akár nagyobb hámfelületekre is kiterjedhet vagy a cervikális intraepiteliális neoplázia (CIN), amely ugyancsak egyfajta hámeredetű elváltozás.

Ennek előfordulása esetén szövettani mintavétel történik, konizációt és méhkaparást végeznek. Ez azt jelenti, hogy egy kúp alakú kimetszést ejtenek a méhszájon, amelyet szövettanilag feldolgoznak, azaz mikroszkóppal megvizsgálnak. Ennek nyomán egyrészt pontos diagnózis állítható fel, másrészt esély van arra, hogy a kórosan elváltozott szövetet véglegesen kimetsszék a szervezetből. A panaszmentes fertőzöttségről jelenleg eltér a nőgyógyászok véleménye.

A szakorvosok egy része ebben az esetben jódos kezelést vagy akár műtétet javasol, mások ugyanakkor úgy vélekednek: a tünetmentes vírushordozás nem tekinthető gyógyítandó betegségnek. A fertőzött nőknek rendszerint azt ajánlják, hogy rendszeresen, kihagyás nélkül járjanak el a szűrővizsgálatokra, mert azok nyomán nagy eséllyel időben felfedezhető az, ha a vírus agresszívabbá válna, s jelenléte immáron olyan rákveszélyt hordozna, ami miatt beavatkozás javasolható. Ha a teszt pozitív, de a kolposzkópia és a citológiai vizsgálat nem mutat kóros eltérést, akkor tehát rendszerint nem kezdődik kezelés, a szakorvos általában 3 hónap múlva kontrollra hívja páciensét, hogy kiderüljön, milyen irányban változott a folyamat.

A HPV ellen ma még nincs gyógyszer, az esetleges helyi kezelés mellett az állóképesség javításával, az immunrendszer erősítésével segíthető a szervezet abban, hogy leküzdje a vírust. A HPV jelenléte tehát nem egyenértékű a méhnyakrákkal, a vírusfertőzés egyes típusai akkor vezethetnek daganathoz, ha hosszú ideig fennállnak. Húszból tizenkilenc esetben a szervezet nagyjából egy év leforgása alatt legyőzi a vírust.

prev[3/4]next
  1. HPV vírustörzs: százféle kórokozó
  2. A férfiak is fertőződnek és fertőznek
  3. Mi történik akkor, ha kimutatják a HPV-t?
  4. Védőoltás: fertőzésmentesen lehet hatékony

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.